Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
14. listopadu 2016 7:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polsko exhumuje exprezidenta Kaczyńského. Chce znovu prošetřit tragickou smrt

Exprezident Lech Kaczyński (vlevo) a jeho dvojče Jaroslaw. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exprezident Lech Kaczyński (vlevo) a jeho dvojče Jaroslaw. | foto: Reuters

KRAKOV V rámci vyšetřování katastrofy polského vládního letadla v ruském Smolensku před šesti lety se v pondělí uskuteční exhumace ostatků exprezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti Marie, pochovaných v katedrále na krakovském hradu Wawel. Opětovné uložení rakve do sarkofágu je plánováno na 18. listopadu.

Tento kontroverzní krok se podniká z iniciativy vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), v jejímž čele stojí Kaczyńského bratr-dvojče Jaroslaw. Ten má podezření, že bratr se u Smolenska nestal obětí letecké nehody, jak tvrdily výsledky předchozího vyšetřování, ale atentátu připraveného v polsko-ruském spiknutí.

Spolu s prvním párem ve vládním letounu, který se roztříštil v dubnu 2010 při pokusu o přistání na smolenském letišti, zahynulo mnoho dalších příslušníků polských elit. Celá delegace měla uctít památku tisíců zajatých polských důstojníků, povražděných stalinskou tajnou policií na jaře 1940.

Trosky letadla Tupolev Tu-154, který havaroval na letišti ve Smolensku
Polsko truchlí: Lech Kaczyński a jeho manželka Maria na obrázku před...

Polská veřejnost je v této věci rozdělená na dva tábory: jedni považují rušení klidu mrtvých za „ostudnou“ součást politického boje nynější konzervativní vlády s liberálními předchůdci, druzí naopak doufají, že exhumace a další vyšetřování povedou k odhalení pravdy o národní tragédii.

„Je to nesmírně citlivá záležitost. Mnoho rodin chce znát pravdu, jiné by raději neprožívaly tragédii podruhé,“ uvedl již dříve o exhumacích krakovský metropolita, kardinál Stanislaw Dziwisz, který býval nejbližším spolupracovníkem zesnulého polského papeže Jana Pavla II.

Předchozí vyšetřování přičetlo katastrofu špatnému počasí u Smolenska a lidským chybám. Nynější vyšetřování má podle prokuratury napravit „chyby a opomenutí, spáchané před šesti lety“.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!