Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V kyjevském ústředí explodovala bomba. Skrývala se pod nápisem 'léky'

USA

  14:13aktualizováno  14:27
KYJEV - Exploze nálože dnes vážně zranila dvě osoby v kyjevském sídle ukrajinských odborů, které je obsazeno demonstranty. Při rozbalení balíku s nápisem "léky" přišel jeden z opozičních aktivistů o zápěstí a oko, zranění druhého policie neupřesnila. Pachatel je neznámý, uvedla tamní média.

Pouliční válka v Kyjevě (ilustrační foto). foto: Reuters

Policie se podle očitých svědků k ohledání místa exploze nemůže dostat, protože objekt blokuje opoziční ostraha. Muž se zraněnou rukou a okem byl v bezvědomí dopraven na jednotku intenzivní péče. O zranění druhé osoby podali zprávu novináři, policie informaci nepotvrdila.

Kyjevský Dům odborů obsadili demonstranti hned v prvních dnech protivládních protestů počátkem loňského prosince. Budova od té doby slouží jako provizorní opoziční štáb, jídelna, tiskové středisko a příležitostná noclehárna. V době tuhých mrazů, které v minulých týdnech sužovaly Kyjev, se do objektu chodili lidé ohřát.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Podle agentury Interfax byla výbušnina umístěna v balíku, který byl označen nápisem "léky". Nálož aktivovalo otevření víka krabice

Parlamentní pat pokračuje

Ani ve čtvrtek nezahájil ukrajinský parlament slibovanou rozpravu o opozicí požadované reformě ústavy.Omezení prezidentských pravomocí nemá podporu většiny poslanců, vládní Strana regionů navrhla vytvořit pracovní komisi, která by změny připravila. Ani tento návrh ale při hlasování neprošel. Šéf parlamentu páteční poslaneckou schůzi zrušil, jednat o ústavě má sněmovna příští týden.

Opozice s odkazem na bouřlivou atmosféru v ulicích naléhavě žádá okamžité řešení. Oleksandr Jefremov, šéf parlamentní frakce Strany regionů, která má v parlamentu většinu, ale trvá na řádném schvalovacím procesu. Závěrečné hlasování by se podle něj mělo uskutečnit až po parlamentních prázdninách v září. Mezitím by o obsahu reforem jednala speciální komise, jejíž vedení by Strana regionů svěřila opozici.

Návrh Strany regionů na vytvoření parlamentní komise šéf sněmovny Volodymyr Rybak předložil k hlasování, potřebnou většinu 226 ze 450 hlasů ale komise nedostala. Opozice oznámila, že její vytvoření odmítá a na její práci se podílet nehodlá. Rybak nato páteční parlamentní schůzi zrušil s tím, že o novém znění ústavy budou poslanci debatovat příští týden.

Jsme unaveni čekáním

V centru Kyjeva se mezitím shromáždily asi 4000 lidí, kteří zamířili k parlamentní budově. Dav vytvořil kruh kolem celé vládní čtvrti; demonstrantům se postavila asi tisícovka těžkooděnců se štíty a obušky. Nálada mezi demonstranty byla podle místních médií bojovná, k incidentům ale zatím nedošlo. Nad hlavami shromážděných lidí je velký transparent "Jsme unaveni čekáním".

PODROBNĚ O UKRAJINSKÉ REVOLUCI:

Kyjevská ulice Hruševského, centrum protivládních protestů. Barikády demonstrantů vs. policejní kordon.

Z Prahy do Kyjeva dorazila náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová. Podle amerického velvyslanectví v Kyjevě se má sejít s prezidentem Viktorem Janukovyčem a ministrem zahraničí Leonidem Kožarou. V plánu je i setkání s opozičními vůdci a zástupci občanské společnosti. Diplomatka, která je v Kyjevě od počátku krize už počtvrté, má v pátek uspořádat tiskovou konferenci.

Vůdce opoziční strany Vlast Arsenij Jaceňuk mezitím znovu potvrdil, že je připraven převzít premiérský post. Podmínkou je ale kompletní obměna vlády a obsazení všech ministerských křesel zástupci opozice. Janukovyč už koncem ledna Jaceňukovi funkci šéfa vlády nabízel. Bývalý ministr zahraničí a šéf parlamentu ji ale odmítl, pokud hlava státu nevyjde vstříc jeho požadavkům.

Hnutí UDAR, které spolu se stranou Vlast stojí v opozici proti vládě, je ochotno Jaceňuka jako premiéra podpořit. Do formování nové vlády se ale nehodlá zapojit, pokud bude hlavou státu Janukovyč.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!