Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Německu se otevře muslimsko-křesťanská školka. Děti oslaví Vánoce i Mohamedovy narozeniny

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

Berlín V Německu se začátkem srpna otevře první muslimsko-křesťanská školka. Do zařízení nazvaného Abrahámovy děti v dolnosaském městě Gifhorn bude zpočátku chodit 15 dětí, které se tam budou moci podrobně seznámit s kulturou a tradicemi obou náboženství. Společně budou slavit třeba Vánoce i narozeniny proroka Mohameda.

„Cílem školky je soužití náboženství a poznávání neznámého,“ vysvětluje mluvčí projektu Ingetraut Steffenhagenová. „Děti se v ní budou dozvídat nejen o tom, v čem jsou jejich náboženství rozdílná, ale především to, co mají společného,“ říká o školce, za jejímž vznikem stojí evangelická nadace Diakonie a katolická a muslimská obec Gifhornu.

Židovská obec, kterou by zakladatelé rádi do projektu zahrnuli, v tomto městě není. „Iniciativa vzešla od muslimské obce tady v Gifhornu, která chtěla udělat něco pro své děti,“ říká Steffenhagenová, podle níž se děti v běžných školkách necítily vždy jako doma. „Řekli si: Naše rodiny nechtějí slavit jen Vánoce, ale také naše slavnosti,“ přibližuje ve zkratce jejich pohled. 

Protože je ale muslimská obec ve zhruba čtyřicetitisícovém Gifhornu příliš malá na to, aby založila svou vlastní školku, dala se dohromady s křesťanskými organizacemi, s nimiž už dříve spolupracovala v řadě jiných oblastí. Výsledkem je školka dvou náboženství, která je podle všeho prvním podobným zařízením v celém Německu. 

Reakce na ni byly podle Steffenhagenové ve městě docela dobré. Objevilo se ale i pár negativních ohlasů, jednak ve formě anonymních dopisů, jednak ve formě kritiky zastupitelů protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), podle nichž dětem ve školce hrozí indoktrinace. Rodiče prvních 15 dětí se přes takovéto hlasy přihlásili poměrně rychle; zřejmě i proto, že nová školka nabízí i několik míst pro velmi malé děti, po kterých je velká poptávka. 

„Děti jsou ve věku od jednoho roku do pěti let. Máme samozřejmě děti z muslimských rodin, z křesťanských rodin, ale také děti z rodin, které nejsou vůbec náboženské a říkají, že chtějí, aby jejich děti poznaly rozmanitost,“ popisuje Steffenhagenová. 

Složení dětí bude odpovídat i skladba vychovatelek, z nichž jedna je muslimka a druhá křesťanka. Jídlo, které budou děti dostávat, bude halál, tedy takové, které je zpracované v souladu s islámskými předpisy. Svátky, které stály svým způsobem na začátku celého projektu, se budou slavit všechny.

„Protože je to i křesťanská školka, tak se budou v prosinci slavit Vánoce, ale třeba v listopadu zase narození proroka Mohameda,“ říká Steffenhagenová. 

Školka Abrahámovy děti se veřejnosti a médiím slavnostně představí ve čtvrtek, děti do ní už bez přítomných novinářů a kamer nastoupí začátkem srpna. Když se během prvního roku ukáže, že je o ni mezi rodiči skutečně velký zájem, budou náboženské organizace zvažovat možnost jejího rozšíření.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....