Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Německu se otevře muslimsko-křesťanská školka. Děti oslaví Vánoce i Mohamedovy narozeniny

Svět

  11:05
Berlín - V Německu se začátkem srpna otevře první muslimsko-křesťanská školka. Do zařízení nazvaného Abrahámovy děti v dolnosaském městě Gifhorn bude zpočátku chodit 15 dětí, které se tam budou moci podrobně seznámit s kulturou a tradicemi obou náboženství. Společně budou slavit třeba Vánoce i narozeniny proroka Mohameda.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

„Cílem školky je soužití náboženství a poznávání neznámého,“ vysvětluje mluvčí projektu Ingetraut Steffenhagenová. „Děti se v ní budou dozvídat nejen o tom, v čem jsou jejich náboženství rozdílná, ale především to, co mají společného,“ říká o školce, za jejímž vznikem stojí evangelická nadace Diakonie a katolická a muslimská obec Gifhornu.

Vychovatelka dívce v USA zakázala říkat ‚nejlepší kamarád‘. Komplikuje to inkluzi, zdůvodňuje školka

Židovská obec, kterou by zakladatelé rádi do projektu zahrnuli, v tomto městě není. „Iniciativa vzešla od muslimské obce tady v Gifhornu, která chtěla udělat něco pro své děti,“ říká Steffenhagenová, podle níž se děti v běžných školkách necítily vždy jako doma. „Řekli si: Naše rodiny nechtějí slavit jen Vánoce, ale také naše slavnosti,“ přibližuje ve zkratce jejich pohled. 

Protože je ale muslimská obec ve zhruba čtyřicetitisícovém Gifhornu příliš malá na to, aby založila svou vlastní školku, dala se dohromady s křesťanskými organizacemi, s nimiž už dříve spolupracovala v řadě jiných oblastí. Výsledkem je školka dvou náboženství, která je podle všeho prvním podobným zařízením v celém Německu. 

Reakce na ni byly podle Steffenhagenové ve městě docela dobré. Objevilo se ale i pár negativních ohlasů, jednak ve formě anonymních dopisů, jednak ve formě kritiky zastupitelů protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), podle nichž dětem ve školce hrozí indoktrinace. Rodiče prvních 15 dětí se přes takovéto hlasy přihlásili poměrně rychle; zřejmě i proto, že nová školka nabízí i několik míst pro velmi malé děti, po kterých je velká poptávka. 

„Děti jsou ve věku od jednoho roku do pěti let. Máme samozřejmě děti z muslimských rodin, z křesťanských rodin, ale také děti z rodin, které nejsou vůbec náboženské a říkají, že chtějí, aby jejich děti poznaly rozmanitost,“ popisuje Steffenhagenová. 

Složení dětí bude odpovídat i skladba vychovatelek, z nichž jedna je muslimka a druhá křesťanka. Jídlo, které budou děti dostávat, bude halál, tedy takové, které je zpracované v souladu s islámskými předpisy. Svátky, které stály svým způsobem na začátku celého projektu, se budou slavit všechny.

„Protože je to i křesťanská školka, tak se budou v prosinci slavit Vánoce, ale třeba v listopadu zase narození proroka Mohameda,“ říká Steffenhagenová. 

Školka Abrahámovy děti se veřejnosti a médiím slavnostně představí ve čtvrtek, děti do ní už bez přítomných novinářů a kamer nastoupí začátkem srpna. Když se během prvního roku ukáže, že je o ni mezi rodiči skutečně velký zájem, budou náboženské organizace zvažovat možnost jejího rozšíření.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat