9. května 2017 15:37, aktualizováno  18:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Německu zatkli dalšího vojáka podezřelého z přípravy útoku na přední politiky

Německá policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie. | foto: Reuters

BERLÍN Německá policie v úterý zatkla dalšího vojáka, kterého podezřívá z přípravy útoků na přední politiky. Informovalo o tom nejvyšší státní zastupitelství, podle něhož sedmadvacetiletý Maximilian T. útoky chystal s dvojicí již dříve zatčených mužů Francem A. a Mathiasem F. Soud dnes Maximiliana T., který byl zatčen ve městě Kehl na jihozápadě Německa u hranic s Francií, poslal do vyšetřovací vazby.

„Z dosavadních výsledků vyšetřování vyplývá, že Franco A., Mathias F. a Maximilian T. plánovali útok na vysoce postavené politiky a osoby veřejného života, kteří se z pohledu obviněných angažovali v chybné uprchlické politice,“ uvedlo nejvyšší státní zastupitelství. Trojice mužů s krajně pravicovými postoji podle něj měla seznam možných terčů, které byly rozděleny do několika kategorií - A až D.

V kategorii A byl podle mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Frauke Köhlerové například bývalý prezident Joachim Gauck nebo ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD).

Útok měl spáchat nadporučík Franco A., který si kvůli tomu nelegálně opatřil zbraň. Aby posléze mohl atentát svalit na běžence, nechal se už na konci roku 2015 v Německu registrovat jako syrský uprchlík, aniž úřady jeho podvod a dvojí život odhalily.

Skupina také disponovala více než tisícovkou kusů munice, kterou podle všeho odcizila z armádních zásob. Nechyběly v ní náboje do automatických zbraní. Munici u sebe skladoval student Mathias F., který jako jediný z trojice není voják.

Útok chtěli svalit na běžence

Útok měl spáchat nadporučík Franco A., který si kvůli tomu nelegálně opatřil zbraň. Aby posléze mohl atentát svalit na běžence, nechal se už na konci roku 2015 v Německu registrovat jako syrský uprchlík, aniž úřady jeho podvod a dvojí život odhalily. Skupina také disponovala více než tisícovkou kusů munice, kterou podle všeho odcizila z armádních zásob. Nechyběly v ní náboje do automatických zbraní. Munici u sebe skladoval student Mathias F., který jako jediný z trojice není voják.

V úterý zatčený Maximilian T. je podle vyšetřovatelů blízkým přítelem Franca A., s nímž se zná z francouzsko-německé základny ve francouzském Illkirchu. Francovi A. mimo jiné pomáhal, aby imigrační úřady nepřišly na to, že není běženec. Spolu s ním se také podle vyšetřovatelů vydal do Vídně získat zbraň. Právě Maximilian T. má být navíc tím, kdo sepsal seznam možných terčů.

Jak Franco A., tak Maximilian T. také přispívali do chatu, v němž si pravidelně pravicoví extremisté vyměňovali fotky nebo projevy. Z obsahu chatů podle jednoho z vyšetřovatelů, kterého citoval server Spiegel Online, vyplývá, že byli připraveni pro svou věc zabíjet.

Skandál kolem osmadvacetiletého Franca A. a skupiny radikálů v posledních týdnech otřásá německou armádou. Ukázalo se totiž, že nadřízení Franca A. už od roku 2014 věděli o jeho extremistických názorech. Na základně Illkirchu se navíc našly předměty oslavující nacistické jednotky. Kontrolou proto projdou všechna německá kasárna.

Mluvčí ministerstva obrany nedávno uvedl, že v současné době existuje podezření vůči 280 vojákům, že jsou pravicovými extremisty. Německá armáda má zhruba 178 000 členů. V letech 2012 až 2016 jich kvůli pravicovému radikalismu 18 muselo odejít.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz