2. května 2019 22:20, aktualizováno  22:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Osvětimi se deset tisíc lidí zúčastnilo ‚pochodu živých‘. Připojili se k přeživším vězňům

Tisíce mladých Židů z celého světa se ve čtvrtek v Osvětimi na jihu Polska... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisíce mladých Židů z celého světa se ve čtvrtek v Osvětimi na jihu Polska... | foto: Reuters

Osvětim (Polsko) Tisíce mladých Židů z celého světa se ve čtvrtek v Osvětimi na jihu Polska připojily k přeživším vězňům nacistických vyhlazovacích táborů a politikům při každoročním „pochodu živých“, připomínajícím nacistického vyvražďování.

Pochod byl současně zaměřen na boj proti antisemitismu a nenávisti, uvedla agentura AP.

Asi 10 000 účastníků s izraelskými vlajkami a transparenty „Řekni NE antisemitismu“ prošlo asi tříkilometrovou trasu mezi dvěma částmi nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi a Osvětimi-Březince, kam vlaky přivážely Židy z celé Evropy, aby je zde čekala smrt v plynových komorách. Účastníci pochodu zde zanechávali dřevěné značky se jmény svých zavražděných příbuzných.

Pochod byl současně zaměřen na boj proti antisemitismu a nenávisti.
Dřevěné kartičky se jmény příbuzných, kteří zahynuli během holocaustu účastníci...

Třiadevadesátiletý Edward Mosberg, který věznění v Osvětimi přežil, řekl, že cítí povinnost neustále světu připomínat tragédii holokaustu, při kterém nacisté zavraždili na šest milionů Židů. U pomníku obětem u ruin plynových komor v Březince, kde zahynula jeho matka, prohlásil, že on a jeho žena při holokaustu přišli o celé své rodiny.

Mosberg podle listu Gazeta Wyborcza přišel na pochod ve vězeňském oblečení a s polskou vlajkou. „Myslím si, že musíme připomínat světu jako výstrahu strašné německé zločiny... Poláci a Židé by měli žít v míru, podat si ruce, protože za války hodně trpěli,“ řekl.

Loni se pochodu zúčastnili polský a izraelský prezident, letos nejvyšší představitelé chyběli, polskou vládu zastupoval ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski.

Bývalý izraelský opoziční vůdce Jicchak Herzog vyzval světové vůdce, aby bojovali proti antisemitismu a zabránili opakování útoků na Židy, jako byl například dubnový útok na synagogu u San Diega v Kalifornii, kde devatenáctiletý mladík zastřelil ženu a tři další lidi zranil.

Zúčastnila se i rumunská premiérka

Pochod, který se pořádá od roku 1988, se koná každý rok na izraelský Den památky obětí holokaustu. Letošního se zúčastnila i rumunská premiérka Viorica Dancilaová, jejíž země toto pololetí předsedá Evropské unii.

V Osvětimi-Březince podle odhadů nacisté zavraždili 1,1 milionu lidí, hlavně Židů, ale také polských odbojářů, Romů či sovětských válečných zajatců. K vězňům osvětimských táborů patřilo na 50 000 československých občanů - Židů, politických vězňů a Romů, z nichž přežilo asi 6000.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!