• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Polsko - lustrace. | foto: CZAREK SOKOLOWSKI , ČTK

V Polsku rezignoval kvůli minulosti další duchovní

Svět
  •   13:57
VARŠAVA - Po rezignaci varšavského arcibiskupa Stanislawa Wielguse v Polsku rezignoval další vysoce postavený duchovní. Farář katedrály krakovského hradu Wawel Janusz Bielaäski odstoupil kvůli spolupráci s komunistickou tajnou policií. Podobných případů by v Polsku mohlo přibývat.

Rezignaci přijal vlivný krakovský kardinál Stanislaw Dziwisz, bývalý osobní tajemník papeže Jana Pavla II. Kvůli spolupráci s tajnou službou někdejšího režimu rezignoval v neděli varšavský arcibiskup Stanislaw Wielgus.

Právě případ Wielguse, který otřásl autoritou polské církve i papeže Benedikta XVI., by mohl podle některých církevních hodnostářů odstartovat lustrace mezi polskými duchovními. Podle posledního průzkumu veřejného mínění si polovina Poláků myslí, že by lustrováni měli být všichni duchovní. Pro prověření minulosti pouze kardinálů a arcibiskupů je 16 procent obyvatel katolické země.

Loni v únoru týdeník Wprost obvinil Bielaäského ze spolupráce s tajnou policií. O stycích kněze s příslušníky výzvědné služby dnes ráno informovala také polská mutace týdeníku Newsweek. Dopoledne kardinál Dziwisz přijal Bielaäského rezignaci.

Týdeník píše, že v minulosti zástupci tajné služby nutili několik let kaplany z Dziwiszova okruhu ke spolupráci, a to nabídkou různých výhod, ale i vydíráním. Dziwisz byl nejbližším spolupracovníkem Jana Pavla II., o němž chtěla polská tajná služba vědět úplně všechno.

Za spolupráci s tajnou policií Bielaäski podle týdeníku přijímal drobné dárky, například lahve koňaku či kávu. Po ukončení kontaktů v roce 1989 dostal prý kytici a album o Krakově.

Polská církev doposud téměř odmítala lustrace. Archiv Institutu národní paměti, který informace o spolupracovnících tajné policie shromažďuje, však bude od března přístupný nejen vědcům, ale i novinářům. Řada lidí z řad církevních hodnostářů i politiků proto předpokládá, že by nyní mohlo rezignací kvůli spolupráci s tajnou policií přibývat.

Loni v červnu se krakovský kardinál omluvil za chování polských kněží, kteří jsou podezřelí, že v době komunismu spolupracovali s tajnou policií. Vyzval tehdy také k hlubokému studiu historie, aby "mohla být odhalena veškerá pravda, a nejen polopravdy týkající se tohoto choulostivého problému".

Historici odhadují, že v komunistickém Polsku na 1500 kněží působilo jako agenti tajné policie, kteří donášeli především na církevní hodnostáře.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK