Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V prosinci nejlepší v Evropě, teď nejhorší na světě: Irsko nezvládá boj s covidem. Bude hůř, varují zdravotníci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Dublin Ve snaze porazit zákeřný koronavirus se Irsko v polovině října zahalilo do šestitýdenního lockdownu. A úspěšně. Když se pak v zemi v prosinci rozhodli opatření zmírnit, patřila ostrovní země mezi evropské premianty, kde číslo nových případů i s covidem spojených úmrtí bylo mezi nejnižšími. O měsíc později je všechno jinak.

Za minulý týden mají Irové nejvyšší poměr nakažených na celém světě. Dle vědecké studie z oxfordské univerzity nasbíralo Irsko v uplynulém týdnu 1 323 nových případů nemoci na milion lidí. Žádná země na světě nedisponuje horším číslem.

„Vývoj nemoci a počtu nakažených je bezprecedentní, s něčím takovým jsme se dosud nepotkali,“ varoval Philip Nolan, jeden z členů Národní pohotovostní zdravotnické rady. „Ať už jsou to čísla nových denních přírůstků, počet hospitalizovaných v nemocnicích – se situací před Vánocemi se to vůbec nedá srovnat.“

Celá společnost, včetně politiků, expertů na zdravotnictví i významných osobností z řad lidu teď hlasitě řeší, co se mohlo za krátkou dobu tak výrazně pokazit. Dle mluvčího irského ministerského předsedy Micheála Martina jde o vcelku obligátní směsici důvodů.

Jednak sezónnost viru, který si lebedí v chladnějším počasí, přítomnost záludnější britské mutace nemoci - a v neposlední řadě také vánoční svátky, během nichž šla všechna doporučení ohledně sociální izolace ve většině rodin stranou.

„Výrazně nám přes Vánoce vzrostl počet setkávání a naši odborníci na zdravotnictví zmiňují i vliv ročního období,“ uvedl pro CNN šéf premiérova tiskového odboru. Nelze ani podceňovat zmíněnou „britskou verzi“ koronaviru. Ta se v Irsku poprvé objevila stylově na Štědrý den, a má na výrazném nárůstu čísel lví podíl. Je totiž údajně o padesát až sedmdesát procent přenosnější než její klasická varianta.

Podle Cilliana De Gascuna, ředitele Národní referenční laboratoře, která se zkoumáním virů zabývá, jsou až dvě pětiny nejnovějších covidových případů způsobeny právě zákeřnějším druhem choroby. Dle jiných zdravotnických expertů se ale Británie zkrátka včas znovu před světem nezavřela.

Vir neví, že jsou Vánoce

Více než 54 000 lidí letělo mezi 21. prosincem a 3. lednem do Irska. „Nebyl tu žádný pořádně fungující systém izolace,“ stěžuje si Gabriel Scally z Královské medicínské společnosti. 

„Když se podíváte na ostatní, Irsko a Británie z toho vycházejí jako země, které jsou v boji s covidem neúspěšné. Touha po ‚normálnosti’ byla o Vánocích po tom náročném roce pochopitelná, to ale virus neví.“

Irsko tak znovu sáhlo k restrikcím a snaží se situaci zklidnit. Je ale otázkou, jestli tak nečiní příliš pozdě: K 12. lednu bylo v místních nemocnicích s covidem hospitalizováno 1 582 pacientů, z čehož 146 muselo být na jednotce intenzivní péče. Jarní rekord první vlny pandemie přitom dle údajů ministerstva zdravotnictví byl jen „pouhých“ 155 případů.

„Víme, že k hospitalizacím často dochází až po několika týdnech, kdy je člověk otestován jako pozitivní, a to platí i pro úmrtnost,“ uvádí šéf irských zdravotníků Tony Holohan. „To bohužel znamená, že nás čeká období, kdy se situace v nemocnicích bude spíše zhoršovat, než zlepšovat,“ dodal.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!