26. května 2019 18:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V ruské věznici podle aktivisty umučili vězně. Měl mít pořezané ruce a na krku stopy po škrcení

Věznice (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznice (ilustrační snímek) | foto: Reuters

MOSKVA V nemocnici v ruském městě Jaroslavl zemřel Alexej Siďakin, který byl na jednotku intenzivní péče přepraven z místní věznice se zjevnými příznaky mučení. Uvedl to v neděli list Kommersant s odvoláním na ochránce lidských práv Vladimira Osečkina, zakladatele portálu Gulagu.net. Osečkin vyrozuměl o případu ženevský výbor OSN proti mučení, štrasburský soud pro lidská práva i generální prokuraturu, federální vyšetřovatele a ředitele správy ruských věznic.

Siďakin podle Osečkina zemřel v pátek, týden před svými třicátými narozeninami. Hospitalizován byl 28. dubna se zraněním lebky a mozku a musel být napojen na umělé plíce. Podle lékařů „měl na těle, na tváři a na hlavě stopy po mučení a bití, včetně velké podlitiny pod okem a krevních výronů na zádech, na nohou a na rukou, měl pořezané ruce a na krku charakteristické stopy po škrcení“.

Lékařům ale podle aktivisty zakázali oznámit tyto skutečnosti vyšetřovatelům. Pracovníci vězeňské správy rovněž požadovali utajit „mimořádnou událost“ před médii a vězňovými příbuznými. Dva dny po hospitalizaci okresní soud Siďakina propustil na svobodu kvůli „onemocnění, bránícímu odpykání trestu“.

Zneužití pravomocí

Kommersant připomněl skandál, který loni v létě vypukl poté, co opoziční list Novaja gazeta a ochránci lidských práv zveřejnili video zachycující bití vězňů ve věznici v Jaroslavli, která leží asi 250 kilometrů severovýchodně od Moskvy. Případ se začal vyšetřovat, úřady zadržely 15 dozorců a za mříže se dostal i náčelník věznice a jeho zástupce. Aféra si vynutila prověrky po celé zemi, 142 dozorců bylo potrestáno kázeňsky.

Vězeňská správa tvrdí, že dvacetkrát častěji vězni napadnou dozorce, než naopak. Obránci lidských práv si ale nemyslí, že takový stav odpovídá realitě, protože vězni mají málokdy možnost dokázat, že dozorce zneužil své pravomoci.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz