25. května 2019 21:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve vězení zemřel lídr Pravé IRA. Zavřen byl za plánování útoku během návštěvy prince Charlese

Princ Charles. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princ Charles. | foto: Reuters

Portlaoise (Irsko) Ve věznici zemřel ve věku 64 let jeden z lídrů radikální organizace Pravá IRA Seamus McGrane, který byl odsouzen na 11 a půl roku za plánování bombového útoku během návštěvy prince Charlese v Irsku v roce 2015. Irská vězeňská služba vyloučila v souvislosti s jeho skonem jakékoli podezřelé okolnosti.

McGrane měl blízko i ke skupině, která v roce 1998 zosnovala ve městě Omagh, ležícím zhruba 100 kilometrů západně od Belfastu, vůbec nejhorší atentát v historii Severního Irska.

Půltunová bomba ukrytá v autě, která vybuchla uprostřed rušné obchodní čtvrti, na místě připravila o život 21 lidí, dalších osm podlehlo zraněním v nemocnici. Mezi oběťmi útoku byli protestanti, katolíci, malé děti i těhotná žena. Pravá IRA se za atentát omluvila a načas vyhlásila jednostranné příměří.

Pravá IRA se v roce 1998 odštěpila od Irské republikánské armády (IRA) na protest proti jejímu souhlasu s dohodou katolických a protestantských stran o mírovém uspořádání v Severním Irsku uzavřenou v témže roce. Oznámila, že bude pokračovat v teroristických akcích. Například v roce 2009 Pravá IRA zabila dva britské vojáky.

IRA vedla několik desetiletí ozbrojený boj za připojení Ulsteru (Severního Irska) k Irsku. Konflikt si vyžádal přes 3200 obětí a na 35.000 zraněných. V roce 2005 IRA dokončila své odzbrojování.

Takzvanou Velkopáteční dohodu z roku 1998 odmítá také skupina zvaná Nová IRA, která se nedávno přihlásila k vraždě mladá novinářka Lyry McKeeové v severoirském městě Londonderry.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz