Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Srbsku se chystá žaloba na NATO kvůli munici s uranem. Po bombardování na jaře 1999 měla způsobovat rakovinu

Srbská vlajka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srbská vlajka. | foto: ČTK

Bělehrad  Severoatlantická aliance by podle srbských médií mohla do konce tohoto týdne čelit žalobě kvůli použití uranem mírně obohacené munice při bombardování v bývalé srbsko-černohorské Jugoslávii na jaře 1999. Nálety zastavily operaci srbské armády a policie proti ozbrojené vzpouře albánských separatistů v Kosovu. Operace se ale zvrhla v etnickou čistku. Žaloba se týká obvinění, že tato munice způsobila u lidí onemocnění rakovinou.

Bělehradský deník Večernji list v úterý napsal, že srbský advokát Srdjan Aleksić se svým italským kolegou Angelem Fiore Tartagliou hodlají žalobu podat u bělehradského soudu ještě před víkendem. Podána má být jménem jednoho příslušníka srbských ozbrojených sil žijícího v srbské metropoli.

Podle Aleksiče tento muž v důsledků bombardování municí obohacenou uranem onemocněl rakovinou. Advokát rovněž uvedl, že do konce ledna by měly následovat obdobné žaloby u soudů v Novém Sadu, Kragujevaci, Niši a ve Vranji.

Aleksić sdělil, že tyto první žaloby se budou týkat výhradně příslušníků ozbrojených sil, kteří se v roce 1999 nacházeli v bombardovaných oblastech bez odpovídající ochranné výbavy a rovněž konzumovali kontaminované jídlo a vodu. Teprve po nich mají následovat žaloby nemocných civilistů z Kosova a jihu Srbska.

Srbský advokát žaloby připravil ve spolupráci s Italem Tartagliou. Ten u italských soudů vyhrál několik takových soudních sporů jménem ochořelých italských vojáků, kteří byli po válce v letech 1998-1999 v Kosovu nasazeni v rámci mezinárodních sil. Bělehradskému soudu bude podle Aleksiče předloženo více než 70 rozsudků italských soudů a na 180 důkazních prostředků, včetně posudků italské expertní komise.

Srbský parlament ustavil speciální komisi, která se zabývá případnými následky použití munice s uranem, před téměř třemi lety.

S Blatným se nedalo pracovat, říká bývalý náměstek ministra Aleksi Šedo

Aleksi Šedo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. V rozhovoru pro MF DNES...

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

Češka zraněná během nepokojů v Nizozemsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přísná koronavirová opatření stále platí v mnoha zemích světa. Nizozemsko přijalo nejpřísnější opatření od konce druhé...