4. března 2018 9:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová je znovu v čele. V Německu bude vládnout koalice CDU/CSU a SPD

Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu evropských lídrů v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu evropských lídrů v Bruselu. | foto: Reuters

BERLÍN V Německu bude znovu vládnout velká koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU). Pokračování dosavadní vlády totiž ve vnitrostranickém referendu překvapivě jasně v neděli potvrdili sociální demokraté. Merkelovou by poslanci již počtvrté za kancléřku mohli zvolit 14. března, tedy více než pět a půl měsíce po parlamentních volbách. Vláda ve spolkové republice ještě nikdy nevznikala tak dlouho.

CDU a CSU se pro vznik velké koalice vyslovily už v únoru, SPD o ní rozhodovala ve velmi sledovaném vnitrostranickém referendu. Podporu jí nakonec dalo 66 procent hlasujících, proti jich bylo 34 procent. 

Účast v referendu, z něhož se hlasy sčítaly celou noc na neděli, dosáhla 78,4 procenta, když se do něj zapojilo 378.437 z více než 460 000 členů strany. Pozorovatelé očekávali, že výsledek bude o poznání těsnější, protože proti účasti na další vládě pod Merkelovou dávala řada straníků najevo hlasitý odpor.

Mladí sociální demokraté proti ní také vedli rozsáhlou kampaň. Nakonec ale, zdá se, u sociálních demokratů převážily argumenty zastánců velké koalice, podle nichž SPD dokázala prosadit dostatek priorit ze svého programu a navíc obsadí důležité posty, včetně ministerstva financí.

Dietmar Nietan (SPD) oznamuje vládní koalici.
Dietmar Nietan a Olaf Scholz z SPD dorážejí na tiskovou konferenci.

U řady straníků také zřejmě hrála roli pragmatická úvaha, že je lepší vyhnout se riziku předčasných voleb v době, kdy má SPD rekordně nízkou podporu u voličů. Negativního rekordu nejstarší německá demokratická strana dosáhla už v zářijových volbách, když získala jen 20,5 procenta hlasů.

Její úřadující předseda Olaf Scholz, který o výsledku referenda dopředu informoval Merkelovou, je přesvědčen o tom, že strana z tvrdých diskuzí posledních týdnů vzejde posílena a bude schopna se naplno pustit do procesu obnovy. Do vlády SPD nominuje trojici ministrů a trojici ministryň. O koho půjde, neuvedl.

Vznik další velké koalice, která se po listopadovém krachu původního vyjednávání o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými, ukázala jako jediná realistická varianta většinové vlády, znamená i to, že se protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) stane nejsilnější opoziční stranou, a bude tak mít právo vždy jako první ve Spolkovém sněmu reagovat na vládní návrhy.

Velká koalice bývala ve spolkové republice naprostou výjimkou. Do roku 2005, kdy Merkelová poprvé stanula na čele vlády, vznikla jen jednou, a to v 60. letech. Nyní se tak ale stane již potřetí za čtyři volební období.

Při posledním podobném hlasování uvnitř sociální demokracie v roce 2013 se pro velkou koalici vyslovilo 76 procent členů strany.

ČTK