13. února 2018 14:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Sýrii zahynuli ruští žoldnéři, kteří bojovali u Donbasu, potvrdila agentura TASS

Vlajky samozvané Doněcké lidové republiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajky samozvané Doněcké lidové republiky | foto: Reuters

MOSKVA Na syrském bojišti zahynuli minulý týden ruští žoldnéři, z nichž někteří předtím bojovali ve východoukrajinském Donbasu. Pondělní neoficiální informaci ruských médií v úterý potvrdila státní agentura TASS. V syrské provincii Dajr az-Zaur podle ní minulou středu padli dva obyvatelé uralského města Asbest.

Podle nezávislé organizace Conflict Intelligence Team (CIT) v Sýrii zahynuli Rusové Stanislav Matvejev, Igor Kosoturov, Vladimir Loginov a Kirill Anaňjev, kteří v Sýrii působili jako vojáci najatí Vagnerovou soukromou vojenskou společností. Radní města Asbestu Natalja Krylovová agentuře TASS v úterý potvrdila smrt Matvejeva a Kosoturova.

Oba muži podle ruské agentury bojovali „po linii kozáckých veřejných spolků“ jako dobrovolníci na Donbasu. „Byli ve (východoukrajinském) Luhansku a odtud (odjeli) do Sýrie,“ napsal TASS s odvoláním na přátele padlých.

Vagnerova skupina, která v minulosti kromě Sýrie a Donbasu operovala i na ukrajinském Krymu, je považována za nejznámější ruskou privátní armádu. Mezi jejími asi 400 členy jsou veteráni válek proti čečenským separatistům a bývalí příslušníci bojových složek ministerstva obrany a vnitra.

Rusko přítomnost „dobrovolníků“ na východě Ukrajiny připouští, ale odmítá jakoukoli souvislost jejich bojového nasazení s pravidelnými jednotkami ruské armády. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v úterý novinářům sdělil, že o ruských dobrovolnících v Sýrii nic neví.

Kosoturov podle Krylovové bojoval v 90. letech v tažení ruských vojsk proti čečenským povstalcům. V poslední době se prý věnoval podnikání a doprovázel humanitární konvoje. Ty Rusko vysílá jak do syrských regionů ovládaných Damaškem, tak i na východ Ukrajiny obsazený proruskými radikály.

Podle ruského ministerstva obrany v Sýrii zahynulo 44 ruských vojáků. Média odhadují, že skutečný počet je nejspíše vyšší, a to přinejmenším o žoldnéře, kteří válčí po boku syrských vládních jednotek.

ČTK