22. června 2019 13:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V USA schválili novou ‚viagru pro ženy‘. Má zvýšit sexuální touhu, aplikuje se i injekcí do stehna

Nový přípravek má posilovat ženskou sexuální touhu. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový přípravek má posilovat ženskou sexuální touhu. (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Washington Ve Spojených státech schválili nový přípravek na posílení ženské sexuální touhy. Injekci si zájemkyně budou moci aplikovat do stehna či do břicha a bude účinkovat několik hodin. Informovala o tom agentura AP. Lék vyvinula společnost Amag Pharmaceuticals, která zatím nesdělila, za jakou cenu jej hodlá prodávat. Podobně jako již schválená pilulka ale podle expertů může mít léčivo, určené ženám nacházejícím se před menopauzou, vedlejší účinky.

Právě fakt, že nový prostředek „lze brát jen tehdy, kdy je potřeba“, považuje za hlavní klad léku nazvaného Vyleesi doktorka Julia Johnsonová z lékařského centra UMass Memorial Medical Center. „Minusem je skutečnost, že jde o injekci - někteří lidé se jich bojí,“ řekla lékařka agentuře AP.

Nový lék Vyleesi má sloužit pro posílení ženské sexuální touhy.

Nový lék Vyleesi má sloužit pro posílení ženské sexuální touhy.

Odborníci zároveň poukazují na to, že přípravek může vyvolat pocity nevolnosti, návaly, bolesti hlavy a reakce v místech vpichu. Také není jisté, do jaké míry jej budou proplácet zdravotní pojišťovny.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) přípravek schválil jako léčbu pro ženy před menopauzou, u kterých byl diagnostikován trvající nezájem o sex, který u nich vyvolával stresové stavy. Po užití léku ženy v dotaznících potvrzovaly nárůst zájmu o milování a nižší hladinu stresu spojenou s pohlavním stykem. Neudávaly ale, že měly sex častěji, což byl původní záměr vývoje léku.

Starší přípravek se musí brát denně

„Ženy nechtějí více sexu. Chtějí lepší sex,“ řekla agentuře AP lékařka Julie Kropová z kliniky Amag Pharmaceuticals.

Takzvanou růžovou pilulku - obdobu modré pilulky na mužskou potenci Viagra - schválila FDA v roce 2015. První přípravek na podporu ženského libida Addyi byl původně vyvíjen jako antidepresivum a bere se denně. FDA doporučila jeho užívání s výhradou, že se nesmí kombinovat s alkoholem.

Podle agentury AP lék většina pojišťoven neproplácí. Výrobce Sprout Pharmaceuticals loni snížil jeho cenu z původních 800 dolarů (asi 18 000 Kč) za množství určené na měsíc na polovinu. Podle zdrojů, na něž se odvolává agentura AP, byl loni předepsán jen v několika tisících případech.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.