Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Vakcína proti covidu od německého Curevacu má účinnost jen 47 procent, ukazuje analýza

Výroba proticovidové vakcíny firmou CureVac. foto: Andreas GebertReuters

BERLÍN - Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám tohoto onemocnění jen 47procentní účinnost, a nesplňuje tak předem stanovená kritéria. Podle světových médií výsledky průběžné analýzy znamenají ránu pro vakcínu založenou na technologii takzvané mediátorové RNA, kterou už využívají preparáty firem Pfizer/BioNTech a Moderna.
  7:15aktualizováno  16:53

Testů vakcíny se zúčastnilo 40 000 lidí v deseti zemích Latinské Ameriky a Evropy. Vyskytlo se u nich 13 variant koronaviru. Testy, které jsou v závěrečné fázi, budou pokračovat a jejich výsledky se podle The Washington Post očekávají během několika týdnů.

Vědec z německé firmy CureVac hledá vakcínu proti koronaviru.
Vědec z německé firmy CureVac hledá vakcínu proti koronaviru.

S preparátem počítalo německé ministerstvo zdravotnictví pro očkování proti covidu-19. V posledních přehledech očekávaných dodávek se ale již Curevac neobjevoval. Podle ministerstva výsledky klinických testů neovlivní rychlost očkování v Německu.„Doufali jsme v lepší výsledky při průběžné analýze, počítali jsme ale s tím, že při takovém množství variant koronaviru bude velkou výzvou dosáhnout vysoké účinnosti,“ řekl Franz-Werner Haas, předseda představenstva Curevacu.

Do ‚vakcínového byznysu‘ vstupuje německý farmaceutický gigant Bayer. Chce převzít výrobu látky od CureVac

Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že nemíní vystoupit z firmy. „Kapitálovou účastí v Curevacu spolková vláda sleduje cíle průmyslové a zdravotnické politiky,“ uvedlo ministerstvo. Německo má zájem na posílení výroby vakcín na evropském kontinentě a chce podpořit rozvoj technologie takzvané mediátorové RNA, která je podle odborníků velice nadějná a může nalézt uplatnění i v dalších odvětvích, například v boji proti rakovině. V červnu loňského roku spolková vláda koupila skrze veřejnou banku KfW zhruba čtvrtinu kapitálu společnosti za více než 300 milionů eur.

Curevac je jednou z farmaceutických společností, s nimiž se Evropská komise dohodla na dodávkách vakcín proti covidu-19. Loni v listopadu komise schválila smlouvu na nákup 225 milionů dávek s předkupním právem na dalších 180 milionů dávek preparátu od Curevacu. Látka ještě nebyla schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Curevac je jednou z farmaceutických společností, s nimiž se Evropská komise dohodla na dodávkách vakcín proti covidu-19. Loni v listopadu komise schválila smlouvu na nákup 225 milionů dávek s před kupním právem na dalších 180 milionů dávek preparátu od Curevacu.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat