Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vakcína Sputnik V obstála v testech v Maďarsku, kam ji poslalo Slovensko. Čeká se na reakci Ruska

BRATISLAVA Ruská vakcína Sputnik V proti nemoci covid-19 obstála v testech v Maďarsku, které ji zkoumalo pro Slovensko. Bratislava s rozhodnutím o používání zmíněné očkovací látky ještě čeká na vyjádření Ruska, které analyzuje vzorky vakcíny, jež byla dříve dodána na Slovensko. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský.

Dovoz Sputniku V začátkem března na Slovensko prohloubil nejen vládní krizi v zemi, která vyústila ve výměnu premiéra, ale vyvolal také spory mezi Bratislavou a Moskvou. Ruská strana dříve tvrdila, že Slovensko porušilo kontrakt na dodávku tím, že testovalo očkovací látku ve slovenské laboratoři, která není součástí sítě oficiálních laboratoří Evropské unie.

Text smlouvy o nákupu Sputniku V, kterou slovenské ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na konci dubna, ale podmínku ohledně vykonávání testů pouze v oficiálních laboratořích EU neobsahuje. Navzdory tomu se Bratislava už dříve obrátila se žádostí o pomoc při testech Sputniku V na Maďarsko, které takovou registrovanou laboratoří disponuje.

Jednodávková verze ruské vakcíny.
Jednodávková verze ruské vakcíny.

„Obdrželi jsme z maďarské strany výsledky testů, které jsou v pořádku. V dalšími kole budeme komunikovat s našimi odborníky a hlavně s ruskou stranou,“ řekl Lengvarský. Na konci dubna si Rusko vyžádalo na kontrolu vzorky Sputniku V, který byl dodán na Slovensko. Kontrola by měla trvat jeden měsíc.

K testům Sputniku V přistoupilo Slovensko kvůli tomu, že ruská vakcína zatím nebyla registrována Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Slovenský Statní ústav pro kontrolu léčiv za se stanovisko k Sputniku V nevydal s odvoláním na nedostatek údajů od ruského výrobce.

Rusko dříve vybídlo Slovensko, aby mu dodanou zásilku 200 000 dávek Sputniku V vrátilo. Slovenský expremiér a nyní ministr financí Igor Matovič původně tvrdil, že Rusko žádalo vrácení Sputniku V kvůli tomu, že očkovací látka byla testována v neakreditované laboratoři. Později ale Matovič řekl, že oficiálním důvodem požadavku ruské strany bylo to, že Slovensko za vakcíny včas nezaplatilo. Matovič již jako ministr financí v nové vládě premiéra Eduarda Hegera jednal v Moskvě o ponechání ruské vakcíny na Slovensku.

Bratislava v květnu očekává výrazné navýšení dodávek registrované vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a nově touto vakcínou bude očkovat lidi ve věku od 50 let, původně byla určena hlavně seniorům.

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...