1. září 2019 17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Válka byla zločinem, omluvil se prezident Německa a vzdal hold obětem druhé světové války

Kandidát Frank-Walter Steinmeier | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát Frank-Walter Steinmeier | foto: Reuters

VARŠAVA Německo nezapomene na polské oběti a na utrpení, které způsobilo. U připomínky 80 let od začátku druhé světové války to v neděli ve Varšavě prohlásil německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který zároveň Poláky žádal o odpuštění. Polský prezident Andrzej Duda řekl, že nejstrašnější konflikt v dějinách lidstva pohltil 50 až 80 milionů lidí, pokud se mezi oběti počítají i ti, kteří zemřeli hlady, nouzí či kvůli nemoci.

V narážce na ruskou politiku vůči Gruzii a Ukrajině polský prezident vybídl k rozhodné obraně před - jak to sám nazval - obrodou imperiálních ambicí v Evropě. Americký viceprezident Mike Pence ve Varšavě ujistil, že Amerika na polské spojence nikdy nezapomene.

Slavnostní ceremonie v centru Varšavy, kterou připomínkové akce vyvrcholily, se zúčastnila i německá kancléřka Angela Merkelová, český prezident Miloš Zeman či slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Ruský prezident Vladimir Putin do Varšavy pozván nebyl, podle hostitelů kvůli ruské politice vůči Ukrajině.

„Možná by nebylo válečné apokalypsy, kdyby se Západ ostře postavil proti anšlusu Rakouska, proti pronásledování Židů, kdyby mezinárodní společenství stanulo na obranu Československa,“ zdůraznil ve svém projevu Duda. „Musí být jasné, že každá agrese narazí na rozhodnou odpověď. To je výzva současnosti. ‚Byznys jako obvykle‘ a zavírání očí je způsob, jak souhlasit s dalšími útoky,“ varoval.

„Válka byla německým zločinem,“ řekl Steinmeier, který se omlouval obětem německé agrese už časně ráno ve středopolské Wieluni, napadané německými bombardéry hned v úvodu války. „Jako německý prezident spolu s německou kancléřkou říkám, že na utrpení polských rodin nikdy nezapomeneme,“ ujistil. Za důkaz zázraku usmíření označil, že nyní může německy promlouvat ve Varšavě, kterou Němci za války zničili. Ocenil, že právě touha Poláků po svobodě pomohla strhnout železnou oponu, a zdůraznil význam zachování sjednocené Evropy jako lekce vzešlé ze staletí válek a nenávisti. „Evropa zažila to, co je v člověku nejhorší, ale přesto vsadila na to, co je v něm nejlepší,“ řekl.

„Jestli má kdokoliv pochybnosti o předurčení lidstva, kterým je svoboda, ať se podívá na Polsko, na odvážný polský národ,“ prohlásil americký viceprezident Pence. Ten ve Varšavě zastoupil prezidenta Donalda Trumpa, který kvůli hurikánu blížícímu se k pobřeží USA návštěvu Polska odložil. Pence v projevu zmínil i další národy svého času zotročené Evropy, včetně Čechů, Polsko však za léta bojů proti tyranii dokázalo, že je „vlastí hrdinů“. Zdůraznil také, že Američané a Poláci si dobře uvědomují, že „spojenectví je nejlepší obrana naší svobody“.

Polsko podle odhadů přišlo ve válce o pětinu svých občanů, včetně drtivé většiny z třímilionové židovské komunity. Někteří veteráni během emotivního projevu svého prezidenta plakali.

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes na Westerplatte v Gdaňsku připomněl válečnou genocidu: Polsko v každý den války a okupace přicházelo v průměru o 3000 svých občanů. „Je potřeba o těch obětech hovořit, a je potřeba domáhat se zadostiučinění,“ řekl.

Televizní záběry pak před varšavskou slavností zachytily Morawieckého v rozhovoru s kancléřkou Merkelovou. Není ale jasné, zda se bavili také o nárocích Polska na odškodnění. Polská vláda tuto otázku dosud oficiálně nenastolila, Berlín dává najevo, že odškodnění pokládá za uzavřenou kapitolu.

Podle polské televize do Varšavy přijely delegace ze čtyř desítek států, dohromady asi 250 hostů, včetně 17 hlav států. Ti také během slavnosti na Pilsudského náměstí zazvonili na zvon s nápisem „Paměť a varování“.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Vojenská základna (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Vojenská základna (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vojenská základna (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.