Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci našli zajímavé využití pro plastové lahve. Dokázali z jejich zbytků vytvořit vanilku

Svět

  5:00
Další průlom na cestě za zkvalitněním životního prostředí? Možná ano. Vědcům se podařilo ze zbytků plastových lahví s pomocí bakterií vytvořit vanilkový extrakt, který se hojně používá v potravinářství či kosmetice. Poptávka po vanilkových plodech, ze kterých se vanilka získává, navíc převyšuje nabídku, a tak by tento způsob recyklace plastů mohl být brzy hodně lákavý.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Každou minutu se po celém světě prodá asi milion plastových lahví, které následně z velké části zatěžují životní prostředí. Asi jen 14 procent z nich se totiž recykluje, a tak jejich valná většina končí v přírodě. Po plastových sáčcích lahve dokonce představují druhý nejběžnější plast při znečištění oceánů.

Recyklované plastové lahve navíc prozatím lze přeměnit jen na neprůhledná vlákna sloužící k výrobě oblečení či koberců. Vědci se proto snaží už dlouho přijít na to, jak plasty znovu využít ve větším měřítku. A teď přišli s velkou novinkou. Už dříve vyvinuli enzymy, které rozkládají polymer polyethylentereftalátu, z něhož se plastové lahve vyrábí, na jeho základní jednotku, kterou je kyselina tereftalová.

Tu badatelé nově použili k tomu, aby ji s pomocí upravené bakterie Escherichia coli transformovali na vanilin. Proces podle informací listu The Guardian probíhal tak, že vědci zahřáli látku na 37 stupňů Celsia, díky bakterii a dalším chemickým reakcím se díky tomu přeměnilo 79 procent kyseliny na vanilin. Právě vanilin je hojně používán v potravinářském i kosmetickém průmyslu a představuje také velmi důležitou složku pro výrobu farmaceutik, herbicidů a čisticích prostředků.

Poptávka po jeho použití navíc roste, už v roce 2018 se vyšplhala na 37 tisíc tun. Vanilin se přitom přírodně získává z vanilkových plodů, kterých není dostatek. Asi 85 procent vanilinu se tak v současnosti vyrábí synteticky z chemikálií získaných z fosilních paliv. Nová cesta by tak měla být nejen velmi atraktivní a efektivní, ale také nápomocná ke zlepšení životního prostředí.

„Toto je první příklad použití biologického systému k recyklaci plastového odpadu na cennou průmyslovou chemikálii a má to velmi vzrušující důsledky pro oběhové hospodářství,“ uvedla Joanna Sadlerová z univerzity v Edinburghu.

Její slova kvitoval i její spolupracovník Stephen Wallace. „Naše práce zpochybňuje vnímání plastu jako problematického odpadu a místo toho ukazuje jeho použití jako nového zdroje, ze kterého lze vyrábět vysoce hodnotné produkty,“ řekl pro The Guardian.

Zároveň ale dodal, že vědci musí způsob využití bakterie ještě doladit. I tak se nápad i jeho realizace už stihly dočkat uznání. „Jedná se o opravdu zajímavé využití mikrobiální vědy ke zlepšení udržitelnosti. Použití mikrobů k přeměně odpadních plastů, které jsou škodlivé pro životní prostředí, na důležitou komoditu, je nádhernou ukázkou zelené chemie,“ pochválila úsilí Ellis Crawfordová z Královské chemické společnosti.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat