12. března 2015 20:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Litviněnka zabilo polonium z tajného ruského města, tvrdí britský fyzik

Alexander Litviněnko několik dní před smrtí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexander Litviněnko několik dní před smrtí. | foto: Wikimedia

LONDÝN Množství izotopu radioaktivního polonia 210, kterým byl v roce 2006 zavražděn bývalý agent ruské tajné služby KGB Alexandr Litviněnko, mohlo být vyrobeno jen v Rusku. Britským vyšetřovatelům, kteří se od ledna znovu zabývají okolnostmi Litviněnkovy smrti, to sdělil britský fyzik Norman Dombey. Litviněnko zemřel v Londýně po dávce 26,5 mikrogramu tohoto jedu.

Podle Dombeye byl jed vyroben v závodu Avangard kdysi utajovaného města Sarov, ležícím 500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Za dob Sovětského svazu se zařízení jmenovalo Arzamas-16 a bylo součástí sítě továren na výrobu jaderných zbraní.

Dombey upozornil, že žádná jiná země ani polonium nevyrábí. Británie a Spojené státy přestaly s jeho produkcí už v 70. letech. „Podle mého názoru je za otravu zodpovědný ruský stát nebo jeho agenti,“ upozornil Dombey v písemné zprávě.

Dombeyovo svědectví podle listu Financial Times představuje zatím jeden z nejpádnějších důkazů o možné odpovědnosti státu, tedy Ruska, za zabití Litviněnka.

Nejnebezpečnější ohledání v dějinách

Britský soudní patolog Nathaniel Cary v lednu vyšetřovatelům řekl, že Litviněnkovo tělo bylo tak radioaktivní, že jeho posmrtné ohledání bylo jedním z nejnebezpečnějších v dějinách. Uvedl, že on i jeho kolegové měli při pitvě na sobě bílé kombinézy, ochranné rukavice a speciální kapuce, kterými dýchali vzduch přes filtr.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Na podzim 2006 se sešel se dvěma ruskými agenty a tři týdny poté zemřel.

Je libo čaj?

Podle dosavadního vyšetřování byl Litviněnko otráven izotopem polonia 210, který byl podle všeho v čaji podaném při setkání s ruskými agenty. Litviněnko podle některých expertů ale asi pozřel radioaktivní látku i dříve, celkem nejméně dvakrát. A to v polovině října 2006 a znovu o dva týdny později při osudném setkání.

Britské úřady od začátku považují za hlavní podezřelé tehdejší ruské agenty Dmitrije Kovtuna a Andreje Lugového, ale jasné důkazy při prvním vyšetřování kauzy nepředložily. Důstojník britských protiteroristických sil Craig Mascall dnes londýnskému soudu řekl, že oba Rusy stále hledá britská policie pro vraždu.

Za smrtí stojí Moskva

Od ledna vede Británie veřejné vyšetřování Litviněnkovy smrti, což loni na žádost agentovy vdovy schválila britská vláda. První neveřejné vyšetřování před devíti lety se nemohlo zabývat utajovanými důkazy spojenými s možnou rolí Ruska při zabití agenta, a právě tyto informace jsou podle vdovy po Litviněnkovi, Mariny Litviněnkové, klíčové k odhalení pravdy. Litviněnková věří, že za smrtí jejího muže stojí Moskva, která to ale popírá.

Lidovky.cz, ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)