Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vdova po Litviněnkovi prosí o peníze. Chce zjistit pravdu o jeho smrti

Svět

  20:04
MOSKVA/PRAHA - Na fungování právního týmu, který se snaží odhalit okolnosti smrti bývalého agenta ruské tajné služby Alexandra Litviněnka, shání peníze jeho vdova Marina. O finanční příspěvek žádá veřejnost.

Marina Litviněnková, vdova po zavražděném ruském špionovi Alexandru Litviněnkovi. foto: APČTK

Litviněnko zemřel v listopadu 2006 na otravu poloniem. Ještě před svou smrtí obvinil ze své vraždy Kreml, konkrétně prezidenta Vladimira Putina.

Litviněnkovou dosud v jejích snahách dobrat se pravdy podporoval Boris Berezovskij, ruský oligarcha žijící v Británii. Loni v říjnu svou finanční pomoc však zastavil s odůvodněním, že už si ji nemůže dovolit. Prohrál totiž spor s ruským miliardářem Romanem Abramovičem a musel mu vyplatit velmi vysoké odškodné. "Máme velmi vážné problémy. Na jednu stranu chceme, aby náš právní tým fungoval, na druhou stranu ale nemáme na jeho zaplacení," citoval Litviněnkovou britský list The Times.

ČTĚTE TAKÉ:

 

Jak vdova uvedla, nejde jen o její snahu zjistit pravdu o smrti milovaného muže, je tu i veřejný zájem. "Jde o spravedlnost a pravdu. Je potřeba dozvědět se, kdo stál za propašováním polonia do Británie. Vyšetřování by to mohlo odhalit," dodala Marina Litviněnková.

Britský soud rozhodl loni v září, že letos začne vraždu Alexandra Litviněnka znovu vyšetřovat. Jedno z předběžných slyšení se má konat již příští týden v úterý. Koroner sir Robert Owen má během tohoto jednání rozhodnout, zda vyhoví žádosti britské vlády, aby některé údaje ze spisu o Litviněnkovi zůstaly utajené. Kabinet o to žádal s odůvodněním, že by zveřejnění některých informací mohlo ohrozit národní bezpečnost.

Právníci Mariny Litviněnkové naopak požadují totální otevřenost. Stejně tak i zástupci ruské Vyšetřovací komise, kteří získali při novém vyšetřování status zainteresované strany.  Podle rodinného přítele Litviněnkových Alexe Goldfarba bude kolem tohoto tématu velké množství dohadů. "Jde o to najít rovnováhu mezi veřejným zájmem a spravedlnosti," uvedl.

Chybí devět milionů

Jak dodal, aby mohli právníci paní Litviněnkové pomáhat, potřebují minimálně 300 tisíc liber (téměř devět milionů korun). A dosud prý získali na nejrůznějších příspěvcích jen osm tisíc liber (přes 200 tisíc korun). "Ta situace je kritická, máme nula peněz a čtyři právníky, kteří musí pracovat zadarmo," uvedl Goldfarb.

Nové vyšetřování se bude odehrávat pod taktovkou koronera - ten v Británii zkoumá nevysvětlená, náhlá či násilná úmrtí. Britové budou mimo jiné zkoumat, zda a jak byly do aféry zapojeny ruské úřady. Velký kritik Kremlu Litviněnko zemřel poté, co vypil v jednom z londýnských hotelů čaj s poloniem. Stalo se tak během schůzky s dalšími dvěma rovněž bývalými agenty Andrejem Lugovým a Dmitrim Kovtunem.

Alexander Litviněnko zemřel v roce 2006

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat