Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Na Covid-19 v Británii za poslední den zemřelo 569 osob. Francie přesouvá pacienty do méně vytížených nemocnic

Zdravotníci se připravují na převoz pacienta s nemocí Covid-19 z Francie do německých Drážďan. foto: Reuters

Aktualizováno
Londýn - V Británii zemřelo na nemoc Covid-19 za posledních 24 hodin dalších 569 lidí, čímž byl těsně překonán středeční smutný rekord, kdy úřady ohlásily smrt 563 pacientů v nemocnicích. Celkový počet obětí nákazy tím vystoupal téměř o čtvrtinu na 2921. Ve Francii celkový počet obětí překročil hranici 4500 zesnulých osob.
  15:50aktualizováno  20:59

V Británii na nákazu zemřelo dalších 209 lidí. Sám nakažený premiér Johnson posílá dopis do všech domácností

V Británii zemřelo na nemoc COVID-19 za posledních 24 hodin dalších 569 lidí, čímž byl těsně překonán středeční smutný rekord, kdy úřady ohlásily smrt 563 pacientů v nemocnicích. Celkový počet obětí nákazy tím vystoupal téměř o čtvrtinu na 2921. Koronavirus se v Británii potvrdil již u 33 718 lidí, napsala s odvoláním na statistiky místního ministerstva zdravotnictví agentura Reuters. Podle vládního zdroje, na který se agentura odvolává, by mohla Británie podle nejpesimističtějšího scénáře mít až 50 000 obětí a úspěchem bude, když jejich počet nepřekročí 20 000.

Mnoho přinesených květin na plotu univerzity Jeana de la Fontainea ve...
Odběr vzorků pro testování na COVID-19 ve Francii

Británie se řadí mezi nejhůře zasažené země na světě, eviduje nyní největší počet obětí nemoci COVID-19 po Itálii, Španělsku, USA, Francii Číně a Íránu.

Vláda čelí silné kritice kvůli tempu, jakým se u lidí v Británii prověřuje podezření z nákazy koronavirem. Testování co největšího počtu lidí je přitom podle mnoha zdravotnických expertů nejúčinnější metodou pro zastavení šíření nákazy a je také cestou k nastartování ekonomiky, která silně trpí kvůli ochranným opatřením. Ministr Matt Hancock, který se koronavirem rovněž nakazil, ve čtvrtek v reakci na výtky představil plán, podle něhož by Británie měla brzy získat kapacitu k provedení až 100 000 testů na koronavirus denně.

Johnson čelí kritice kvůli testovací strategii. V počtu provedených testů Británie zaostává i za Českem

Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví bylo v Británii provedeno od začátku pandemie celkem 163 194 testů, zatímco například Německo dokáže otestovat až půl milionu pacientů týdně.

Pokud jde o vývoj počtu úmrtí, nejpesimističtější vládní scénář počítá s 50 000 mrtvými, sdělil Reuters zdroj obeznámený s vládními krizovými debatami. Takový scénář by nastal v případě, že by lidé nedodržovali izolaci, ale země k němu nyní údajně nesměřuje. Podle zdroje projekce ukazují, že nejhorším dnem, pokud jde o nárůst počtu obětí, by měl být 12. duben, na který letos připadá Velikonoční neděle. Nejoptimističtější scénář pak podle zdroje počítá s 20 000 oběťmi.

Ministr Hancock ve čtvrtek rovněž řekl, že vláda by chtěla vydávat potvrzení o imunitě lidem, u kterých se prokáže rezistence vůči koronaviru. Problém ale je v tom, že výzkum ještě tak daleko nepokročil.

Lidé, kteří už nemocí COVID-19 prošli, mají proti viru, jenž ji způsobuje, protilátky. Není ale jasné, jak dlouho jim taková imunita vydrží. „Pro vědu je příliš brzy, aby do toho mohla vnést jasno. Přeji si, abychom to mohli dělat, ale důvodem, proč nemůžeme, je to, že věda ještě nepokročila tak daleko,“ poznamenal Hancock k možnému vydávání certifikátů.

Zveřejňovaný počet obětí ve Francii není úplný, varují úřady

Ve francouzských nemocnicích za posledních 24 hodin zemřelo dalších 471 pacientů s nemocí Covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Celková bilance obětí nemoci tak již v zemi přesáhla 4500, započítána ale zatím nejsou úmrtí z domovů pro seniory. S odvoláním na data ministerstva zdravotnictví o tom ve čtvrtek informovala agentura AFP. Potvrzených případů nákazy je v zemi už přes 59 000.Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví bylo v Británii provedeno od začátku pandemie celkem 163 194 testů, zatímco například Německo dokáže otestovat až půl milionu pacientů týdně.

Francouzské nemocnice se rychle plní. Zdravotnictví čeká zatěžkávací zkouška, varoval Macron

Francouzské ministerstvo zdravotnictví už několik dní upozorňuje, že počet obětí, který zveřejňuje, není úplný. V aktuální bilanci 4503 mrtvých jsou jen lidé, kteří nemoci Covid-19 podlehli v nemocnicích. Sčítání obětí v léčebnách dlouhodobě nemocných či domovech seniorů stále není dokončené, podle zástupce ministerstva Jérômea Salomona jich je ale nejméně 884. Celkem je tedy obětí přinejmenším 5387.

V současnosti je ve francouzských nemocnicích kvůli nakažení koronavirem více než 26 000 lidí, z nichž téměř 6400 musí být na dýchacích přístrojích. Asi třetinu z nich tvoří lidé nad 60 let, 90 z těchto pacientů je mladších 30 let. Těžkých případů vyžadujících umělé dýchání ve srovnání se středou přibylo o 382.

Za posledních 24 hodin přibylo ve Francii více než 2000 potvrzených případů nákazy. Celkem jich tak je již 59 105. Více než 12 000 lidí se ale již z nemoci Covid-19 zotavilo, asi pět set v posledních 24 hodinách.

Německo eviduje přes 73 tisíc nakažených. Slovensko zakázalo vývoz ventilátorů a dezinfekce ze země

Nemoc Covid-19 se u lidí projevuje podobnými příznaky, jaké má sezónní chřipka. Podle Salomona ale v současnosti již naprostá většina nových případů souvisí s koronavirem. „Chřipka z většiny regionů už zmizela,“ uvedl.

Francie se pokouší v posledních dnech pomáhat přetíženým nemocnicím v obzvlášť postižených oblastech, kterými jsou region Grand Est na východě země a Paříž a její okolí. Transportuje proto pacienty se zvlášť těžkým průběhem nemoci do méně zasažených částí země, ale i do Německa, Rakouska, Lucemburska a Švýcarska. Převezeno bylo podle Salomona již celkem 439 pacientů.

‚Naše chladničky jsou plné.‘ New York uvolnil regulaci emisí kvůli nočnímu provozu krematorií, ta totiž nestíhají

Kromě nemocnic jsou přetížené i pohřební ústavy. Úřady ve čtvrtek oznámily, že se na márnici dočasně změní i část největší evropské tržnice ve městě Rungis jižně od Paříže. První rakve by měly dorazit do jedné z hal již v pátek. Od pondělí budou moci přicházet pozůstalí, kteří se budou smět se svými blízkými na místě rozloučit, než se rakve převezou na hřbitovy či do krematorií. Jakou bude mít provizorní márnice kapacitu, úřady neuvedly. Podle listu Le Parisien by zde ale mohlo být najednou 800 až 1000 rakví.

Jedna hala na tržnici Rungis se dočasně na úložiště rakví proměnila již v roce 2003, kdy Francii postihla vlna veder, která si vyžádala asi 15 000 úmrtí.

Autor: