Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Venezuela nabídla Snowdenovi azyl. Pomoc nabízí i Nikaragua

Edward Snowden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edward Snowden. | foto: Reuters

MANAGUA Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že se rozhodl nabídnout "humanitární azyl" bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi. Možnost poskytnutí azylu Snowdenovi, který teď zřejmě přebývá v tranzitním prostoru moskevského letiště, naznačil také nikaragujský prezident Daniel Ortega.

Rusko dalo najevo, že azyl ve Venezuele by byl pro muže obviněného v USA ze špionáže nejlepší možností. Bílý dům podle agentury Reuters odmítl věc komentovat.

  • Třicetiletý Snowden, který prozradil informace o amerických sledovacích programech a nyní se podle všeho ukrývá v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo, tento týden se žádostí o azyl oslovil přes 20 zemí.
  • Některé už prosbu odmítly, další ji ani nemohou vyřídit, protože je nutné ji podat na jejich území.
  • V současnosti je Snowden bez cestovních dokladů, neboť mu je Spojené státy zrušily. Američan vyzradil podrobnosti o utajovaném programu americké vlády Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí. Ministerstvo spravedlnosti USA ho obvinilo ze špionáže a krádeže úředních dokumentů.

Venezuela už dříve s poskytnutím azylu Američanovi obviněnému ze špionáže v zásadě souhlasila, ale oficiální rozhodnutí učinila až nyní. "Rozhodl jsem se poskytnout humanitární azyl mladému Američanovi Edwardu Snowdenovi, aby mohl přijít do vlasti (Simóna) Bolívara a (Huga) Cháveze a žít mimo dosah imperiální severoamerické perzekuce," prohlásil levicový pokračovatel zesnulého prezidenta Cháveze v pátek při příležitosti oslav venezuelské nezávislosti. Podle agentury AP není jasné, zda je venezuelská nabídka něčím podmíněna.

Pokud to okolnosti dovolí

"Řekl pravdu, v duchu revolty, že USA špehují celý svět," řekl Maduro o Snowdenovi. "Kdo je vinen? Mladý muž... , jenž odmítá válečné plány, nebo americká vláda, která vypouští bomby a vyzbrojuje teroristickou syrskou opozici proti lidu a legitimnímu prezidentovi Bašáru Asadovi?" pokračoval Maduro. "Kdo je teroristou? Kdo je tím globálním provinilcem?" dodal venezuelský vůdce.

Také další latinskoamerická země, Nikaragua, obdržela žádost bývalého technického konzultanta amerických tajných služeb Edwarda Snowdena o azyl a je připravena mu vyhovět, "pokud to okolnosti dovolí". Prohlásil to v pátek podle tiskových agentur nikaragujský prezident Ortega.

"Uznáváme a ctíme právo na azyl a je zřejmé, že pokud to okolnosti dovolí, přijmeme Snowdena s velkou radostí a udělíme mu tady v Nikaragui azyl," citovala socialistického prezidenta agentura AFP.

Tohle není naše aféra, zní z Kremlu

Mluvčí Kremlu ani ruské ministerstvo zahraničí se k venezuelské nabídce nechtěli vyjádřit. "Tohle není naše aféra," řekl Reuters mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Šéf zahraničního výboru ruské dolní sněmovny Alexej Puškov ale řekl, že azyl ve Venezuele by byl pro Snowdena nejlepší možností.

ČTĚTE TAKÉ:

Do Venezuely z Moskvy žádné přímé komerční spoje nelétají, Snowden by zřejmě musel využít přestup v Havaně. Právě na Kubu měl podle informací ruských agentur zamířit již před dvěma týdny, kdy do Moskvy přiletěl z Hongkongu. Podle agentury Reuters však do letadla směřujícího na karibský ostrov nenastoupil.

Tento týden muselo ve Vídni neplánovaně přistát letadlo bolivijského prezidenta Eva Moralese, který se vracel z Moskvy. Některé evropské země prý měly podezření, že je Snowden na palubě.

Bolívie ve čtvrtek oznámila, že podala proti jednání evropských zemí stížnost generálnímu tajemníkovi OSN a také vysokému komisaři OSN pro lidská práva. Diplomatický incident pobouřil kromě Bolívie také další latinskoamerické země.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.