Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Vesnice, kde žijí pouze ženy a děti. Nechceme být sexuálními otrokyněmi, hlásají obyvatelky

Svět

  13:01
PRAHA - Na severovýchodě Sýrie před několika měsíci vznikla unikátní vesnice. Žijí v ní pouze ženy a jejich děti. Budovaly ji přeživší Syřanky po útocích teroristů z Islámského státu a po občanské válce. Obyvatelky dobrovolně přestaly komunikovat se všemi muži.

Ženy dokázaly postavit 30 domů. foto: Twitter - InsurRECtas

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území, tvrdí koalice SDF

Život Fatmy Eminové se navždy změnil poté, co jejího manžela v občanské válce zabili radikálové z Islámského státu. Vydala se do oblasti nazývané Jinwar (v překladu země žen). Vybudovaly ji ženy, které prchaly před občanskou válkou, sexuálním zneužíváním a domácím násilím.

Obec dle Eminové vítá syrské ženy a děti bez ohledu na náboženského vyznání, etnický původ či politické názory. „Je zde pestrá mozaika těch, které touží po svobodě, demokracii a novém životě,“ sdělila Eminová americkému serveru CNN.

Syrská vesnice Jinwar.
Syrská vesnice Jinwar.

„Odmítáme většinový přístup zdejší společnosti. Vadí nám, že jsme brány jako podřadná pohlaví a sexuální otrokyně, které nedokážou řídit ani svůj život,“ řekla Eminová. Tím, že kurdské ženy společnými silami postavily vesnici, prý dokázaly svou nezávislost.

Dobrovolné rozhodnutí

Ještě před dvěma lety byl přitom Jinwar prázdným pozemkem. V roce 2018 to však změnily ženské organizace Kongreya Star a Nadace pro svobodné ženy.

Obec po svém vzniku v listopadu ihned zřídila radu, ve které se členky každý měsíc obměňují a volí si zástupkyni, která vesnici na krátkou dobu povede.

Syrská vesnice Jinwar, kterou založily pouze ženy.

„Máme zde plno dobytka a pěstujeme celou řadu rostlin, které pak následně prodáváme a nebo vyměňujeme mezi sebou, funguje tu hlavně směnný obchod,“ řekla CNN aktivistka Nujin Deryová. Ve vesnici je také pekárna a provizorní nemocnice, která funguje zejména díky alternativnímu přístupu k medicíně. Jejím nedostatkem je absence řady léků.

Komu region připadne?

V obci žije spolu s 50 ženami také téměř 200 dětí, které zde navštěvují základní školu. Chtějí-li studovat dál, musí vycestovat do okolí. „Děti u nás mají možnost volby, do ničeho je nenutíme. Až vyrostou a budou chtít odejít, mohou, nedržíme je tu,“ uvedla Deryová.

Nedostatkem Jinwaru je jeho umístění. Nachází se poblíž severní hranice, kde vládne napjatá atmosféra. Hrozí zde velké riziko, že by vesnice mohla skončit pod nadvládou Turků. „Ti už plánují, že si část syrského území vezmou, hlavně tam, kde se nachází Kurdové,“ píše CNN. Další hrozbou regionu je také Islámský stát. „I když válka s IS skončila, tak nad regionem stále visí hrozba,“ připomíná Eminová.

Syrská vesnice Jinwar.

Podle Eminové někteří lidé Jinwar kritizují, že jsou ženy v něm jako ve vězení, jelikož nekomunikují s muži a se zbytkem společnosti, považuje to ale za nesmysl. „Žijeme tady v harmonii a nestýkat se s muži je naše dobrovolné rozhodnutí, ublížili nám tolik, že je chvíli vidět nechceme,“ dodala.

Autor: