Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Je zábavný, ne nudný. Ruská škola sexu zbavuje lidi komplexů

Sex (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sex (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA V jedné sklepní místnosti v centru Moskvy sedí půltuctu žen, obklopených erotickými pomůckami trůnícími na policích. „Studentky“ školy Sex.rf různého věku naslouchají radám Viktorije Jekatěriny Frankové. Tato psycholožka a sexuoložka se je snaží naučit otevřeně hovořit o všech otázkách týkajících se sexu, píše agentura AFP.

„Chci konečně vědět, co znamená uspokojení, co to je radost ze sexu,“ svěřuje se pětačtyřicetiletá rozvedená žena. Tělesné slasti jsou v Rusku obklopeny mnoha tabu, jež jsou důsledkem toho, že se o nich za doby Sovětského svazu nehovořilo a dnes situace přetrvává pod vlivem konzervativních hodnot hlásaných Kremlem.

V současnosti stále více sexuologů a psychologů radí lidem, jak se zbavit komplexů kolem sexu, vystupuje v televizních show a píše články do ženského tisku. „Cílem našich kurzů není naučit ženy sexuálním technikám, ale pomoci jim porozumět psychickým zábranám zakotveným v jejich hlavě,“ vysvětluje Viktorija Franková.

Přes velkou sexuální svobodu v Rusku tabu přetrvávají, říká Dmitrij Rogozin ze Sociologického ústavu při ruské Akademii věd. Je to podle něho případ homosexuality, která byla v Rusku až do roku 1993 považována za zločin a do roku 1999 za duševní chorobu. V posledních letech úřady ve jménu tradičních hodnot, obhajovaných jak pravoslavnou církví, tak komunisty, zakázaly průvody gayů a „propagování“ homosexuality mezi dětmi.

Potřebuje sex reklamu?

Podle Rogozina se rovněž málo mluví o sexu v každodenním životě manželů. „Máme ve zvyku hovořit o neobvyklých nebo skandálních sexuálních praktikách, ale o harmonických sexuálních vztazích mezi manželi po 20 letech společného soužití se nemluví nikdy,“ zdůrazňuje Rogozin.

Ruská společnost je poznamenaná velmi přísným oficiálním postojem k sexu za sovětské éry, ovlivněným zejména „dvanácti sexuálními doporučeními proletariátu“, která v roce 1924 publikoval psychiatr Aron Zalkind hlásající „revoluční asketismus“.

Ilustrační foto: Sex.

Sovětské úřady prosazovaly myšlenku, že sexuální akt slouží pouze k reprodukci, uvádí socioložka Jelena Kočkinová. „Proto se o sexualitě nemluvilo ani v rodině, ani ve škole,“ říká.

Scénka z počátku období přestavby se stala symbolem této ostýchavosti, velmi vzdálené realitě ložnic. Při talk show vysílené v roce 1986 v SSSR a ve Spojených státech se jedna Američanka ptala Rusky, jestli se na reklamě v její zemi objevuje sexuální tématika. „U nás sex neexistuje a jsme zásadně proti tomu,“ odpověděla Ruska. Další Ruska se připojila: „Sex u nás je, ale nemáme reklamu!“

‚Sex není nudný’

„Dříve jsme se tvářili, že sex neexistuje, a pak ho najednou bylo příliš. A to tolik, že z něho lidé byli vystrašení, vyvolával znechucení a odmítnutí,“ prohlašuje Jelena Rydkinová.

Zakladatelka populárního serveru sexuální výchovy Taťjana Dmitrijevová ujišťuje, že chce mezi Rusy propagovat sex, který není nudný. Pravidelně v Moskvě pořádá prodeje erotických pomůcek a odhaluje i praktiky sadomasochismu.

Jestliže se současná ruská společnosti více zajímá o sexualitu, je to podle Rogozina také z důvodu stále větších omezení prosazovaných za 20 let vlády Vladimira Putina v médiích a na internetu. „Omezení svobody vyjadřování v jiných oblastech vedlo lidi k tomu, že se obracejí k intimní sféře. Dnes lidé raději mluví o sexu než o politice,“ vysvětluje.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!