23. února 2019 17:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vichr v Itálii si vyžádal tři mrtvé, škody páchal i v Chorvatsku

Bouřka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřka - ilustrační foto | foto: Tomáš Bláha

ŘÍM/SPLIT Nejméně tři mrtvé si dnes vyžádala prudká vichřice v Itálii. Vítr o rychlosti 50 kilometrů za hodinu vyvracel stromy, kácel zdi a rozbouřil moře. Kvůli špatnému počasí byla zrušena trajektová spojení na Liparské ostrovy. S odvoláním na italská média o tom informovala agentura AP. Mimořádně silný orkán v noci na dnešek řádil také v chorvatské Dalmácii, škody způsobil zejména ve Splitu. Celková škoda zatím vyčíslena není.

Vichr o síle až kolem 170 kilometrů za hodinu v Chorvatsku například dokázal převrátit kamion v Trogiru, napsal na svém webu Večernji list. Špatné počasí zasáhlo rovněž Bulharsko, kde byl kvůli hustému sněžení dnes zrušen superobří slalom Světového poháru lyžařů.

O život v centrální Itálii u města Frosinone následkem pádu stromu přišli dva muži ve věku kolem 70 let. Na římském předměstí spadl strom na auto a usmrtil jeho řidiče, informovala státní televize RaiNews24. U Neapole padající strom zranil ženu a její dceru. Rozbouřené moře u jižního cípu Itálie uvěznilo tureckou nákladní loď, trajektová spojení na ostrovy Capri, Ischia a na Liparské souostroví musela být zrušena.

Záchranáři a hasiči v chorvatské Dalmácii přijali během noci stovky zoufalých žádostí o pomoc od lidí, kterým živel způsobil akutní problémy. Prudké poryvy větru kácely sloupy, lámaly větve i vyvracely celé stromy. Na řadě silnic musel být kvůli překážkám na vozovce přerušen provoz, včetně úseku dálnice A1 mezi uzly Posedarje a Sveti rok. 

Poškozené automobily

V centrální Dalmácii silný vítr přispěl k rozšíření několika menších lesních požárů a při hašení plamenů byl lehce zraněn hasič. Několik ulic ve Splitu bylo kvůli létajícím kusům skla a dlaždicím uzavřeno. Podle webu Dalmacija danas byl kolem 04:00 ve Splitu zaznamenán poryv o síle 176 kilometrů za hodinu. Další zpravodajský portál 24 časa napsal, že na Makarské naměřili sílu větru 191 kilometrů za hodinu.

Značné škody napáchal v Dalmácii přírodní živel na množství automobilů, na které padaly větve, stromy i sloupy nebo které zasáhly kontejnery či jiné věci unášené větrem. K úhoně přišla řada oken a střech domů. Střechu například vichr strhl kavárně na pobřeží v městečku Dugi Rat, jeden člověk se při tom lehce zranil.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz