• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Jaderná elekrárna v Mochovcích na Slovensku

Jaderná elekrárna v Mochovcích na Slovensku | foto: Ernest CzudorReprofoto

Vídeň chystá kampaň proti dostavbě elektrárny v Mochovcích

Svět
  •   16:51
VÍDEŇ - Vídeň chystá informační kampaň proti dostavbě slovenské jaderné elektrárny v Mochovcích. Chce v ní vyzvat Vídeňany, aby vyjádřili k dobudování slovenských reaktorů svůj názor. Na tiskové konferenci to dnes uvedla vídeňská radní pro životní prostředí Ulli Simaová. Podle ní je dostavba elektrárenských bloků z bezpečnostních důvodů nepřijatelná.

Stanovisko obyvatel chce rakouská metropole podle agentury APA zanést do mezinárodního posuzování dopadů dokončení elektrárny na životní prostředí, do kterého se chce zapojit.

Třetí a čtvrtý blok v Mochovcích se začaly stavět v roce 1987. Budování se kvůli nedostatku peněz po pěti letech zastavilo a začalo opět loni v listopadu. Třetí blok by měl být hotov v roce 2012, čtvrtý o rok později.

Pokrývat by měly přes pětinu spotřeby energie na Slovensku.

Simaová dnes představila studii rakouského Ekologického institutu, která dostavbu kritizuje. Podle radní expertiza jednoznačně dokládá, že dobudované původní reaktory by nedosáhly bezpečnostní úrovně nových. "Nikdo by dnes nepřišel s nápadem kupovat si auto ze 70. let," uvedla Simaová.

Elektrárnu navštívila začátkem roku. "Bylo to pro mě děsivé," popsala své dojmy. Oba nedokončené bloky na ni prý působily jako ruiny.

Studie podle radní uvádí, že "základní konstrukce nedovoluje úplné využití" dnešních metod a poznatků vědy a techniky. Mezi slabiny plánované dostavby prý patří i zastaralost některých dílů, nedostatečná dokumentace, vysoké nebezpečí požáru kvůli nedostatečnému oddělení bezpečnostních systémů či ochranný plášť, který neposkytuje dostatečnou ochranu například proti nárazu letadla.

Vídeň se chce na přeshraničním procesu posuzování dopadů dostavby elektrárny podílet. Zapojí se do něj i rakouské ministerstvo životního prostředí. To už dříve uvedlo, že Rakousko zajímá hlavně bezpečnost reaktorů, riziko případného ohrožení Rakušanů při možných nehodách a aspekty hospodářské. Podle rakouské strany je dokončení bloků podle původních plánů sporné a neodpovídá dnešním standardům.

Na výměně informací a spolupráci se Rakousko se Slovenskem dohodly v roce 2005. Rakouští odpůrci jaderné energie proti dostavbě protestují. Poukazují na to, že se elektrárna začala budovat se sovětskými technologiemi, které nepovažují za bezpečné.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK