1. září 2019 16:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Šokující záběry z Hongkongu. Policisté brutálně zmlátili lidi v metru

Policisté zasahovali v metru v Hongkongu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté zasahovali v metru v Hongkongu | foto: Twitter.com/ReutersReuters

HONGKONG Protivládní protesty v Hongkongu i nadále pokračují. V sobotu se sešly desetitisíce lidí i přesto, že úřady demonstraci zakázaly. Ačkoliv byla akce podle informací médií poklidná, policie neváhala opět použít vodní děla a slzný plyn. V noci na neděli pak policisté v metru tvrdě zakročili proti vracejícím se demonstrantům, kteří před nimi neměli kam utéct.

Na videu, které sdílela agentura Reuters, je právě brutální zásah hongkongské policie zachycen. Civilisty mlátila obušky, použila i slzný plyn a řadě cestujících způsobila krvavá zranění. 

Metro z preventivních důvodů pak v neděli nejezdilo směrem na hongkongské mezinárodní letiště, jehož okolí obsadily tisíce demonstrantů ve snaze připoutat mezinárodní pozornost. 

Aktivisté se shromáždili na parkovišti vedle letiště. Policie postavila u vchodů vysoké zátarasy a dovnitř se mohli dostat jen cestující s letenkou. Ti, kteří k letišti přijížděli autobusem, museli vystupovat daleko od hlavní budovy a zbytek cesty dojít i se zavazadly pěšky.

Demonstrace v Hongkongu trvají už tři měsíce. Účastníci protestů požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly ze strany Pekingu. Původně se přitom začalo demonstrovat proti chystanému zákonu o vydávání podezřelých z trestné činnosti z Hongkongu do kontinentální Číny.

Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“. Díky tomuto modelu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat.

Lidovky.cz, ČTK

OVĚŘENO: Jak zatočit jednou provždy s chřipkou?
OVĚŘENO: Jak zatočit jednou provždy s chřipkou?

Nachlazení a chřipka mají podobné příznaky, ale jejich léčba se liší. Jak zvládnout rýmu a chřipku u dětí?