28. května 2018 9:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Pařížský ’Spiderman’. Migrant bez dokladů zachránil dítě visící z balkonu

Pařížský Spiderman Mamoudou Gassama při záchraně dítěte. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pařížský Spiderman Mamoudou Gassama při záchraně dítěte. | foto: YouTube

PAŘÍŽ V několika sekundách vyšplhal po fasádě pařížské budovy, aby zachránil dítě, které ve čtvrtém patře přelezlo balkon, drželo se zábradlí a viselo ve vzduchu: mladý Malijec bez dokladů Mamoudou Gassama se stal hrdinou neděle, 24 hodin po spontánním kousku, jehož záběry se dočkaly milionů zhlédnutí na sociálních sítích.

Přistěhovalec se dočkal pochvaly od pařížské starostky i pozvánky do Elysejského paláce. Francouzský prezident Emmanuel Macron mu při pondělním setkání podle agentury AFP sdělil, že získá francouzské občanství. Gassama by měl podle Macrona začít v rámci takzvané občanské služby pracovat u hasičů.

Vše se odehrálo v sobotu večer, kolem osmé hodiny, kdy kolemjdoucí, kteří viděli dítě visící z balkonu ve čtvrtém patře domu na severu francouzského hlavního města, upozornili hasiče. Ti na místě zjistili, že asi čtyřletému dítěti už pomohl z nesnází mladý muž. „Naštěstí se tu vyskytl někdo, kdo byl v dobré kondici a měl odvahu pro dítě vyšplhat,“ řekli hasiči agentuře AFP.

Akci natočili ohromení kolemjdoucí, kteří se shlukli u budovy. Video zachycuje, jak muž s holýma rukama během asi 30 sekund vyšplhá přes čtyři patra, aby dítě dostal do bezpečí. Na sociálních sítích se video rychle šířilo a v neděli večer mělo na kontě více než čtyři miliony zhlédnutí. Hrdina dne si mezi uživateli vysloužil přezdívku komiksového hrdiny Spidermana, s připomínkou, že tentokráte jde o opravdového pavoučího muže.

„Viděl jsem spoustu lidí, kteří křičeli, houkala auta. Udělal jsem to, protože to bylo dítě. Vyšplhal jsem se tam a bohudíky jsem je zachránil,“ řekl dvaadvacetiletý Mamoudou Gassama novinářům. Strach dostal, až když dítě bylo v bezpečí. „Když jsme vešli do obývacího pokoje, začal jsem se třást, nemohl jsem se udržet na nohou, musel jsem si sednout,“ dodal.

Podle prvních poznatků z vyšetřování bylo dítě na balkonu samo, rodiče v té době nebyli doma.

Netrvalo dlouho a přišly reakce politiků chválících odvahu mladého zachránce. „Velké bravo pro Mamoudoua Gassamu za statečnost,“ zareagovala na twitteru pařížská starostka Anne Hidalgová, která hrdinovi poděkovala telefonicky. „Řekl mi, že přijel před několika měsíci z Mali se snem, že si tu vybuduje život. Řekla jsem mu, že jeho hrdinský čin je příkladem pro všechny občany a že ho město Paříž určitě a rádo podpoří v úsilí usadit se ve Francii,“ uvedla starostka.

Na twitteru zachránci malého dítěte poblahopřála k jeho odvaze také šéfka regionu Ile-de-France Valérie Pécresseová.

Krátce po dramatických událostech byl otec ohroženého dítěte podle zdrojů z francouzské justice zadržen kvůli tomu, že nechal potomka bez dozoru. O dítě se nyní stará sociální zařízení. Jeho matka během dramatických chvil nebyla v Paříži.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz