Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Virus v USA nepolevuje, národní plán stále chybí. Trump tristní čísla vysvětluje ‚nejlepšími testy na světě‘

Demonstrace se v noci na úterý nekonaly pouze ve Washingtonu, ale také New Yorku, Los Angeles, Atlantě, Philadelphii, Dallasu a dalších městech USA, a to i přes zákazy vycházení. foto: ČTK

Původní zpráva
Po šesti měsících od začátku pandemie se situace v USA jen zhoršuje. Denně přibývají desetitisíce případů a vládě Donalda Trumpa stále chybí národní plán.
  13:43

Trump ohlásil obnovu briefingů ke koronaviru. Nemocných přibývá, připustil

Čtyřiašedesátiletá Isabelle Papadimitriouová pomáhala lidem s respiračními onemocněními v texaském Dallasu. V rámci koronavirové krize se počet pacientů neustále zvyšoval a koncem června i ona sama pocítila první symptomy nemoci covid-19. O dva dny později se jí vrátil pozitivní test. Nemoc ji zasáhla tvrdě. Zemřela 4. července.

„Mám pocit, že se její smrti dalo předejít,“ řekla pro deník The Washington Post Isabellina dcera Tulipa. Stejnou frustraci jako ona sdílí tisíce lidí. „Po šesti měsících od chvíle, kdy se nemoc covid-19 poprvé objevila ve Spojených státech, je jasné, že národ selhal ve snaze ji zadržet,“ konstatoval v pondělí deník.

Podle posledních dat je situace v zemi opravdu drastická. V neděli se potvrdila nákaza koronavirem u více než 60 tisíc lidí a denní bilance pozitivních nálezů překonala tuto hranici posedmé za sebou. Kvůli koronaviru už podle oficiálních údajů v USA zemřelo přes 140 tisíc lidí a v zemi se podle informací Univerzity Johna Hopkinse od začátku pandemie nákaza potvrdila u více než 3,76 milionu lidí.

Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa však nechal řešení krize na guvernérech jednotlivých států. Tam, kde byla brzy zavedena opatření o dodržování vzdálenosti a nošení roušek (New York, New Jersey), čísla již delší dobu klesají. Ve státech jako Texas či Florida, kde se guvernéři zprvu zdráhali zavést striktní karanténní politiku, však nadále přibývají tisíce pacientů denně.

Pod náporem nových případů se tak i ti nejkonzervativnější guvernéři rozhodli, že zavedení plošného testování a nošení roušek by mělo být povinné. A výsledky se dostavily velmi rychle. Například v Arizoně, která je po Floridě druhým nejvíce zasaženým státem v poměru k velikosti populace a kde byly donedávna zakázané roušky, úřady znovu zavedly 29. června zákaz vycházení a počet nakažených začal téměř okamžitě klesat.

Florida v porovnání s Evropou zažívá koronavirový ‚armagedon‘. Ani zbytek USA není na tom o moc lépe

Veškerá nařízení však zůstávají na úrovni států. Prezident do řešení krize zasahovat nechtěl navzdory tomu, že v nejvíce zasažených státech začíná docházet lékařské vybavení a přestávají stačit i kapacity nemocnic. Podle mnoha odborníků je ale jedním z hlavních problémů to, že vedení země není ochotné naslouchat radám expertů.

Sám prezident Trump v neděli v rozhovoru pro konzervativní televizi Fox News uvedl, že v mnoha případech vědcům nevěří. „Spoustu věcí již říkali špatně. Moc toho nevědí,“ řekl Trump s tím, že nevěří například tvrzení, že nošení roušek může dostat situaci pod kontrolu.

Máme případy, protože testujeme

Šéf Bílého domu rovněž odmítl souvislost mezi přísnými opatřeními a nižším počtem nemocných. „Máme tolik nakažených, protože máme nejlepší testy na světě,“ uvedl pro Fox News šéf Bílého domu. Moderátor Chris Wallace však Trumpovi připomněl, že se „počet testů zvedl za posledních pár měsíců o 37 procent, ale počet případů se zvedl o 194 procent,“ a dodal, že v Evropě jsou pacientů s covidem-19 „pouhé tisíce“. „Je to tím, že netestují,“ stál si za svým prezident.

Vliv expertů na řešení koronavirové krize se v posledních týdnech ještě zmenšil. Prezident se totiž podle médií rozkmotřil s hlavním epidemiologem Anthonym Faucim. Poradce, který sloužil Bílému domu již za vlády Ronalda Reagana, totiž pravidelně během veřejných vystoupení Trumpovi protiřečil a například vyzýval Američany, aby nosili roušky, prezidentově politice navzdory.

Minulý týden pak několik lidí z prezidentova blízkého okolí hlavního epidemiologa veřejně kritizovalo a nazývalo jej „alarmistou“. Podle komentátorů agentury Bloomberg se zdá, že se Trumpovi lidé snaží populárního vědce zdiskreditovat, aby jej následně mohli vinit ze špatného vedení země v době pandemie.

V pondělí ráno však prezident začal v reakci na pandemii otáčet. Nejprve Bílý dům oznámil, že obnoví pravidelné brífinky, které Trump před několika týdny zrušil, a následně prezident oznámil, že by Američané měli nosit roušky.

Naznačil přitom, že zakrývání nosu a úst kvůli šíření koronaviru považuje za projev vlastenectví. Sám Trump, který dlouho odmítal roušku nosit, se s ní poprvé na veřejnosti objevil teprve 11. července.

„Jsme spojeni ve snaze porazit neviditelný čínský virus a mnozí lidé říkají, že je vlastenecké nosit roušku, když nemůžete dodržovat odstup,“ napsal dnes prezident na twitteru. „Neexistuje nikdo vlastenečtější než já, váš nejoblíbenější prezident,“ dodal. K příspěvku připojil černobílou fotografii, na které má na obličeji textilní roušku.