1. května 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vlády nás zneužily k šíření propagandy, tvrdí Facebook. Smazal 30 tisíc účtů

Facebook. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Společnost Facebook veřejně přiznala, že jejich sociální síť byla využita vládami, které chtěly ovlivnit veřejné mínění v jiných zemích, během voleb v USA i ve Francii. Facebook ve zveřejněném dokumentu slíbil ostrý zásah proti podobným „zpravodajským operacím.“ Od dubna ve Francii smazal přes 30 tisíc účtů.

V dokumentu nazvaném Zpravodajské operace a Facebook, který bezpečnostní tým Facebooku zveřejnil ve čtvrtek, analytici detailně popisují aktivity používané vládami i nevládními organizacemi k šíření falešných informací.

Operace měly mít za účel „překroucení domácích nebo zahraničních politických postojů, nejčastěji však měly strategické a geopolitické cíle.“

Podle společnosti se rozsah těchto operací neomezoval jen na tzv. fake news (falešné zprávy - pozn. red.), ale i na šíření obsahu,sběr neveřejných informací a tvorbu falešných účtů, které byly používány ke znásobení určitého pohledu, „k zasévání nedůvěry v politické instituce a k šíření zmatku a nejasnosti.“

„Musíme rozšířit náš bezpečnostní záběr od tradičního nekalého chování, jako je hackování účtů, zasílání spamu a malwaru. Musíme obsáhnout daleko rafinovanější a zákeřnější formy zneužívání naší sítě, včetně snah manipulovat společenským diskurzem a klamání lidí,“ píše Facebook ve svém dokumentu.

Ve své snaze zarazit zpravodajské operace společnost zrušila před francouzskými prezidentskými volbami více než 30 tisíc účtů. Bezpečnostní tým uvedl, že prioritou bylo odstranit účty s vysokým počtem sdílení a s nejvyšším počtem sledujících.

Vladimir Putin a Marine Le Penová
Favorit francouzských prezidentských voleb Emmanuel Macron.

„Během prezidentských voleb v USA v roce 2016 jsme řešili několik situací, které měly charakteristické rysy zpravodajských operací. Nemáme žádné důkazy, že by během takových akcí byly některé z účtů zkompromitovány, ale i tak jsme operace zaznamenali a monitorovali,“ uvádí Facebook.

Společnost však nespecifikovala, jestli akce během voleb v USA měli cokoliv společného s nabouráním účtu Johna Podesty, šéfa volebního týmu Hillary Clintonové.

Facebook v dokumentu nejmenoval žádný stát, který by se měl na zneužívání sociální sítě podílet. Sdělil však, že závěry bezpečnostního týmu „neprotiřečí“ závěrům zprávy ředitele národní bezpečnosti pro prezidenta Baracka Obamu, která obvinila Rusko z ovlivňování amerických prezidentských voleb.

Rusko bylo také obviněno ze snahy nabourat se do počítačů prezidentské kampaně Emmanuela Macrona a šíření fake news ve Francii.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz