9. května 2017 13:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vojenská přehlídka v Moskvě. Armáda kvůli počasí zrušila leteckou část

Vojenská přehlídka v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojenská přehlídka v Moskvě. | foto: Reuters

MOSKVA Ruská armáda v úterý kvůli nepřízni počasí zrušila leteckou část vojenské přehlídky na Rudém náměstí v Moskvě. Za jedinou noc tam napršelo 70 procent měsíčního úhrnu, uvedla agentura Interfax. Nad Rudým náměstím mělo proletět 72 posádek strategických bombardérů, stíhacích letounů, vrtulníků, dopravních letadel i bitevníků.

Armáda techniku z přehlídky stáhla přesto, že speciální letecká jednotka tradičně pomocí chemikálií rozháněla oblaka ve výšce tři až osm tisíc metrů. Letecká technika se tak podle ministerstva obrany vrátila na základny.

Ruská armáda na přehlídce poprvé představila protivzdušné systémy Tor-M a Pancir ve verzích pro nově budované arktické útvary. Na přehlídce nechyběly mezikontinentální balistické rakety Jars.

Prezident Vladimir Putin během svého proslovu řekl, že pro efektivní boj s terorismem a dalšími globálními hrozbami je potřeba sjednotit a upevnit celé mezinárodní společenství. Dodal, že Rusko je na mezinárodní spolupráci připraveno.

09.května 2017 v 13:51, příspěvek archivován: 09.května 2017 v 13:54

Ride V-Day military hardware through Moscow with RT’s 360 videos https://t.co/YlYKFIR2ex https://t.co/szwEwbnZ6X

Přehlídce nepřihlíželi zahraniční státníci, jedinou výjimkou byl proruský moldavský prezident Igor Dodon. Před ruskou okupací ukrajinského Krymu v roce 2014 sledovali z tribuny na Rudém náměstí armádní defilé například německá kancléřka Angela Merkelová nebo čínský prezident Si Ťin-pching. Český prezident Miloš Zeman v roce 2015 na jubilejní oslavy konce války do Moskvy přijel, přehlídku ale nesledoval.

V Petrohradu se slavnostní vojenské přehlídky nezúčastnily lodě Baltské flotily, které město nečekaně opustily už v noci na sobotu. Petrohradský server Fontanka s odkazem na vlastní zdroje informoval, že lodě odvolali kvůli americkému torpédoborci, který se údajně přiblížil k ruským teritoriálním vodám. Vojenský štáb ale pouze uvedl, že flotila se stáhla kvůli plnění zadané mise.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz