23. března 2017 7:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskva chce otevřít více než 700 nových záchytek, uleví nemocnicím i policiejním stanicím

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MOSKVA V hlavním městě Ruské federace vznikne více než 700 nových záchytek, pokud se moskevské oblastní samosprávě podaří obnovit před lety zrušený systém protialkoholních záchytných stanic. Informovala o tom agentura TASS s odkazem na Jevgenije Brjuna, hlavního psychiatra ruského ministerstva zdravotnictví.

V současné době skončí opilci v nemocnici nebo na policejním oddělení. Záchytky, které původně podléhaly ministerstvu vnitra, Rusko na podzim roku 2011 zrušilo. Péči o opilce pak přenechalo samosprávám a občanským sdružením.

Podle Brjuna by měly záchytky spravovat resorty zdravotnictví a vnitra. „V těchto zařízeních musí být zastoupena medicína i policie, protože lidé se zde chovají nevhodně a agresivně,“ řekl Brjun. Nový zákon Rusko podle psychiatra nepotřebuje, stačila by prý meziministerská dohoda.

Moskevské oblastní zastupitelstvo bude do konce měsíce čekat na vyjádření zdravotních a bezpečnostních odborníků. Poslanci pak rozhodnou o tom, kdo bude zařízení spravovat a financovat. Projednat musí i dodržování lidských práv v záchytných stanicích a postup s neplnoletými jedinci.

V Moskvě žije 80 000 registrovaných alkoholiků a v celém Rusku je jich přibližně 2,7 milionu. Jejich skutečný počet je ale mnohonásobně vyšší.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz