27. října 2019 22:26, aktualizováno 28. 10 14:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby v Durynsku vyhrála Levice, druhá skončila AfD. Sestavování koalice nebude lehké

Bodo Ramelow, ministerský předseda durynského zemského sněmu a přední kandidát... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bodo Ramelow, ministerský předseda durynského zemského sněmu a přední kandidát... | foto: Reuters

Berlín Strana Levice zvítězila v nedělních zemských volbách ve východoněmecké spolkové zemi Durynsko. Potvrdily to výsledky zveřejněné v noci na pondělí po sečtení hlasů ze všech volebních okrsků.

Strana označovaná za krajně levicovou získala 31 procent hlasů, a je tak vůbec poprvé nejsilnějším politickým subjektem v některé z německých spolkových zemí. Druhou nejsilnější stranou v Durynsku je protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) s 23,4 procenta získaných hlasů, což je více než dvojnásobek oproti výsledku z předchozích zemských voleb před pěti lety. Sestavování nové koalice bude pravděpodobně nanejvýš obtížné, poznamenala agentura DPA.

Dosavadní koalice Levice zemského premiéra Boda Ramelowa, sociální demokracie (SPD) a Zelených přišla o většinu, vyplývá podle agentury DPA z výsledků, které zveřejnila zemská volební komise.

Křesťanskodemokratická unie (CDU), z níž až do roku 2014 pocházeli durynští ministerští předsedové, obsadila v nedělních volbách třetí příčku se ziskem 21,8 procenta hlasů. SPD jich dostala 8,2 procenta.

Armin-Paul Hampel, člen AfD (Alternativa pro Německo) reaguje na předběžné...
Bodo Ramelow, předseda durynského zemského sněmu a přední kandidát Levice, líbá...

Do durynského zemského sněmu nakonec těsně proklouzli ještě Zelení, kteří si připsali 5,2 procenta, a liberální FDP s pětiprocentním volebním ziskem. Hlasování se zúčastnilo 64,9 procenta oprávněných voličů.

Pro Levici populárního ministerského předsedy Ramelowa, s jehož prací je spokojeno 70 procent obyvatel, výsledek představuje nejen dosavadní maximum v Durynsku, ale také v jakýchkoli zemských volbách. Strana vznikla v roce 2007 sloučením postkomunistické PDS a odpadlíků od sociální demokracie.

AfD v Durynsku uspěla navzdory tomu, že i její příznivci mají pochybnosti o kontroverzním lídrovi kandidátky Björnu Höckem, který má podle 44 procent z nich příliš blízko pravicově extremistickým pozicím. Höckeho pravicově-národovecké křídlo AfD je navíc pod dohledem civilní kontrarozvědky.

Opačná nálada než u dvojice vítězů voleb panuje ve stranách celoněmecké koalice CDU a SPD, které v několikátých zemských volbách v řadě oslabily. Pro obě jde také o dosud nejhorší výsledek v Durynsku, kde přitom křesťanští demokraté od znovusjednocení Německa v roce 1990 zatím vždy vyhrávali. V CDU se i kvůli tomu už otevřeně diskutuje, jestli by šéfka strany Annegret Krampová-Karrenbauerová měla v příštích celoněmeckých volbách kandidovat na kancléřku. Krampová-Karrenbauerová v pondělí připustila, že ve straně je patrný neklid.

CDU před volbami možnou podporu vlády vedené Levicí jasně odmítala, po hlasování ale její zemský šéf Mike Mohring mluvil trochu jinak. CDU podle něj nese zodpovědnost za stabilitu země a nevylučuje žádné rozhovory s těmi, kteří se pohybují v rámci durynské ústavy. Zároveň si ale nedovede představit, že by jeho strana podpořila pokračování stávající koalice jako menšinové vlády. Vedení CDU v pondělí v Berlíně zdůraznilo, že nadále platí usnesení vylučující „koalice nebo podobné formy spolupráce“ s Levicí. Diskutovat s Ramelowem o výsledcích voleb ale Mohring může.

Vzhledem k tomu, že podporu vlády vedené Levicí v pondělí znovu vyloučila FDP, je těžko představitelné, že se v durynském parlamentu najde jakákoli většinová koalice. Zemi tak dost možná dále povede současná vláda Ramelowa jako vláda úřadující.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.