18. března 2015 7:14, aktualizováno  9:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby v Izraeli jasně vyhrál premiér Netanjahu a jeho Likud

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | foto: Reuters

JERUZALÉM Úterní parlamentní volby v Izraeli jasně vyhrál pravicový Likud dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua se ziskem 30 ze 120 parlamentních křesel. Druhá je středolevicová koalice Sionistický svaz s 24 mandáty. Vyplývá to z předběžných výsledků získaných po sečtení 99 procent odevzdaných hlasů.

Třetí nejúspěšnější formací je se 14 křesly Společná kandidátka vytvořená čtyřmi arabskými stranami.

Pro sestavování vládní koalice je důležité i pořadí dalších stran. Budoucnost existuje Jaira Lapida, jehož Netanjahu po loňské roztržce z vlády vyloučil, má 11 křesel a nově vytvořená středopravicová strana Kulanu (Všichni) Mošeho Kahlona deset.

Strana Židovský domov Naftaliho Bennetta má osm křesel a strana ministra zahraničí Avigdora Liebermana Izrael je náš domov překvapila šesti mandáty, zatímco průzkumy jí dávaly stěží šanci dostat se do parlamentu.

Byť je vítězství Likudu nečekané vzhledem k průzkumům, podle nichž měl skončit až za Sionistickým svazem, počet mandátů hlavních stran minulé koalice narost jenom o jeden.

Jicchak Herzog, lídr Sionistického svazu.

Jicchak Herzog, lídr Sionistického svazu.

Jádro minulé vlády, kterou Netanjahu po volbách v roce 2013 postavil na Likudu, Židovském domově a Izrael je náš domov, mělo 43 mandátů, dnes jich má 44. Počítá se s tím, že Netanjahu osloví centristy z Kulanu a také náboženské strany Šas a Jednotný judaismus tóry, které mají dohromady 13 mandátů.

Likud v ranním prohlášení oznámil, že Netanjahu si na sestavení vlády vyčlení dva až tři týdny.

Vůdce Sionistického svazu Jicchak Herzog, který ještě v úterý odmítal Netanjahuovi přiznat vítězství, dnes porážku uznal. Telefonicky Netanjahuovi pogratuloval a novinářům řekl, že respektuje rozhodnutí národa a že bude dále usilovat o řešení ekonomických i politických problémů Izraele.

 „Popřál jsem mu štěstí, ale aby bylo jasno, stále máme tytéž problémy jako dřív. Sionistický svaz bude pracovat jako alternativa Likudu ve všech oblastech,“ řekl Herzog novinářům.

Jednání o koalici už začala

O tom, kdo bude vládu sestavovat, ale rozhodne prezident Reuver Rivlin, který v úterý krátce po vyhlášení prvních výsledků, jež byly zpočátku pro Likud a sionisty velmi těsné, prohlásil, že bude chtít, aby vznikla vláda národní jednoty.

To ale Netanjahu odmítá. V projevu po ohlášení výsledků prohlásil před slavícími členy své strany, že sestaví „silnou a stabilní koaliční vládu, která bude řešit bezpečnostní, sociální a ekonomické problémy“.

„Jsem hrdý na izraelský národ, protože ve chvíli pravdy dokázal rozlišit mezi výzvou a hloupostí a vybral si výzvu,“ řekl. Ačkoli těsně před hlasování uvedl, že pokud získá další mandát, palestinský stát za něj nevznikne, ve vítězném projevu byl smířlivější.

Bezpečnostní, a sociálně ekonomické otázky „jsou důležité pro každou rodinu, pro všechny občany, vojáky a všechny Izraelce, Židy i Nežidy. Všichni jste významní a všichni jste pro mne důležití,“ řekl.

K urnám přišlo v úterý skoro 72 procent z 5,88 milionu oprávněných voličů, což je nejvyšší účast od roku 2006. Ve dvacátém parlamentu od vzniku Izraele v roce 1948 zasedne 28 žen, což je zatím nejvíc. V minulém parlamentu jich bylo 27 a v předminulém 21.

Stoupenec Sionistického svazu.
Izraelci mávají vlajkami své vlasti před volební místností v Tel Avivu.

Palestinci reagují diplomacií

„Jsem hrdý na izraelský národ, protože ve chvíli pravdy dokázal rozlišit mezi výzvou a hloupostí a vybral si výzvu,“

Palestinci kvůli volebnímu výsledku v Izraeli urychlí své diplomatické úsilí u Mezinárodního trestního soudu (ICC), kde chtějí žalovat Izrael. Prohlásil to ve středu hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát. Úterní izraelské volby vyhrál s nečekanou převahou a ziskem skoro čtvrtiny parlamentních křesel pravicový Likud dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua.

„Je zřejmé, že příští izraelskou vládu bude sestavovat Benjamin Netanjahu, a z toho důvodu, a to říkáme jasně, se obrátíme na haagský tribunál a urychlíme a zintenzivníme své diplomatický úsilí,“ řekl Irikát.

Palestinci formálně o členství v ICC požádali 1. ledna a členem se mají stát 1. dubna. Hned potom chtějí Izrael zažalovat za údajné zločiny spáchané Izraelci za loňské války v Pásmu Gazy a také při „kolonizaci“ Západního břehu Jordánu.

Zbraň do rukou Hamásu

ICC sám už v polovině ledna zahájil předběžné šetření s cílem zjistit, zda existují důvody pro vyšetřování údajných izraelských válečných zločinů na palestinských územích. Izrael na úsilí Palestinců začlenit se do jurisdikce ICC zastavil převod daní a cel vybíraných ve prospěch Palestinců a blokuje jim tak 400 milionů dolarů.

Na izraelský volební výsledek reagovalo také palestinské radikální hnutí Hamás, které ovládá pásmo Gazy. Jeho zástupce Ismáíl Radván řekl, že „tento výsledek by měl být pro palestinskou samosprávu a stranu Fatah dostatečným důvodem k tomu, aby se přestaly zabývat těmi absurdními (mírovými) rozhovory (s Izraelem)“.

Netanjahuova minulá vláda sice tyto rozhovory obnovila, ale po několika měsících znovu přerušila kvůli sporům o židovské osady.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz