26. října 2017 22:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby v Keni provázelo násilí. Na západě bylo hlasování odloženo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Keňská policie pálí slzné granáty do davu protestujících příznivců šéfa opozice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Keňská policie pálí slzné granáty do davu protestujících příznivců šéfa opozice... | foto: Reuters

NAIROBI Čtvrteční kontroverzní opakované prezidentské volby v Keni doprovázely krvavé střety mezi policií a příznivci opozice a nízká volební účast. Světové agentury informovaly o třech zabitých demonstrantech. V některých místech kvůli nepokojům nemohly volby proběhnout a hlasovat se zde bude až v sobotu.

Ve volbách nejspíš opět zvítězí dosavadní prezident Uhuru Kenyatta, jehož srpnové vítězství zrušila justice kvůli netransparentnosti volebního procesu. Tento scénář se však může zopakovat i v případě voleb.

Hlavní Kenyattův vyzyvatel Raila Odinga ze souboje odstoupil, protože proces považuje za zmanipulovaný, a vyzval své stoupence, aby se jej neúčastnili. Přesto pro něj Keňané mohou hlasovat, neboť podle volební komise nedodal dokumenty pro oficiální stažení své kandidatury. Dalších šest kandidátů pak nemá reálnou šanci na úspěch.

Stoupenci opozice se neřídili Odingovou výzvou, aby volby bojkotovaly nenásilně a v Keni hned ráno propukly nepokoje, a to ve dvou chudinských čtvrtích metropole Nairobi a v západokeňském Kisumu, kde zůstala zavřena většina volebních místností.

Místní volební činitel řekl, že do zdejších 190 místností nebyla doručena jediná urna. Reportérka deníku The New York Times pak na twitter nahrála fotku z volební místnosti ve čtvrti Kibera v hlavním městě, kde byl po devíti hodinách hlasování pouze jeden hlasovací lístek.

Kenyan opposition National Super Alliance coalition lead lawyer Orengo speaks during a news conference outside the Supreme Court in Nairobi
Příznivci keňského prezidenta Uhuru Kenyatty slaví před ústavním soudem v Nairobi.

Volební komise ohlásila, že v problematických lokalitách na západě Keni bude hlasování odloženo na sobotu. Opatření se týká čtyř ze 47 keňských okresů, přičemž všechny jsou na západě země, kde má podporu opozice. Ve zbytku země proběhly podle policejního velitele Josepha Boineta volby pokojně, přestože účast byla nižší než 8. srpna.

Odhady z páté hodiny keňského času, kdy se zavřely volební místnosti, ji vyčíslily na 48 procent, oproti 79 procentům ze srpna. Sčítání hlasů začalo ihned po 17:00 místního času a volební komise má na ohlášení výsledků sedm dní, napsal zpravodajský web BBC.

Výtržnosti způsobili zejména mladí Keňané, kteří místy zapalovali barikády a házeli kameny, příslušníci bezpečnostních složek použili vodní děla a slzný plyn. V Kisumu pořádkové síly postřelily čtyři protestující přívržence opozice, z nichž jeden později zraněním podlehl. Další mladý muž byl zastřelen při nepokojích v chudinské čtvrti Mathare v Nairobi a třetí oběť zemřela při střetech s policií v Homa Bay na západě Keni.

Opozice tvrdí, že čtvrteční hlasování je protiústavní a Odinga ve středu řekl, že jeho politická strana NASA se mění v hnutí odporu proti vládě. Přívrženci prezidenta Kenyatty naopak avizovali, že potvrdí jeho předchozí vítězství.

Ústavní soud mohl ve středu volby zrušit, avšak na jednání o stížnostech proti jejich konání se nedostavil potřebný počet soudců. Vrchní soud ale rozhodl, že jmenování volebních úředníků na úrovni volebních okrsků bylo nelegální. Pochybnosti o regulérnosti hlasování nedávno vyjádřil i šéf ústřední volební komise Wafula Chebukati.

Na začátku září anuloval nejvyšší soud v zemi výsledek srpnových voleb, po kterých byl vítězem vyhlášen Kenyatta s více než 54 procenty hlasů. S Etiop oud prohlásil, že volby byly netransparentní a jejich výsledek neověřitelný, a obvinil volební komisi z jednání v rozporu s ústavou a platnými zákony.

Tento scénář se přitom může opakovat i v následujících týdnech. Soudci se už nechali slyšet, že pokud opět shledají v práci volební komise nesrovnalosti, vrátí dění v zemi na úplný začátek volební kampaně.

Dále by se tak protáhlo období politické nejistoty, které polarizovalo společnost a zpomalilo ekonomiku v dřívě poměrně stabilní a prosperující Keni. Volební kampaň mimo jiné odkryla přetrvávající etnické trhliny v keňské populaci, přičemž Uhuru Kenyatty je považován za kandidáta největšího etnika Kikujů, zatímco Raila Odinga má být hlasem etnika Luo, z něhož dosud žádná hlava státu nevzešla.

ČTK
  • 1Diskuse
BMW M4 3,0...
BMW M4 3,0...

r.v. 2017, naj. 46 000 km, benzín
1 950 000 Kč (s DPH)