Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volební právo za mřížemi. Washington D.C. zvažuje umožnit vězňům volit, byl by tak třetím státem v USA

Vězení - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězení - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Washington Ve Washingtonu D.C. zvažují umožnit vězňům znovunabytí volebního práva, o které ve většině států USA odsouzení přijdou. Změna legislativy by pro ně mohla znamenat možnost účastnit se v listopadu prezidentských voleb i zpoza mříží.

Maine a Vermont jsou jedinými státy v USA, které povolují odsouzeným účastnit se voleb z vězení. Vězni v Utahu ztratili svá volební práva v roce 1998 a v Massachusetts roku 2000. 

V šestnácti státech USA přichází odsouzení o svá volební práva po dobu výkonu trestu, poté mohou opět volit, v dalších jednadvaceti se nesmějí účastnit voleb po celou dobu výkonu trestu včetně podmíněného odsouzení, následně jsou jim práva obnovena.

V jedenácti jiných státech potřebují vězni pro možnost volit speciální povolení. V některých z těchto států se ještě zohledňuje typ spáchaného činu a v případě závažného provinění se už volební právo pro zločince neobnoví.

Advokáti se v posledních letech snažili o zmírnění omezení volebních práv pro občany se záznamem v rejstříku trestů a tuto situaci srovnávali s obdobím, kdy nesměli volit Afroameričani. Zatímco se soustředili pouze na volební práva již propuštěných kriminálníků, přišla městská rada ve Washingtonu D.C. s výjimečným návrhem ponechat volební práva všem lidem ve vězení, aby mohli volit rovnou odtamtud.

Nicole Porter, ředitelka advokátní kanceláře The Sentence Project, řekla pro The Guardian: „Rozšíření volebních práv pro odsouzené k výkonu trestu je obrovský krok pro demokracii v Americe. Doufám, že tento krok bude inspirací i pro další americké státy, aby si uvědomily hodnotu všeobecného volebního práva a umožnily ho pro všechny své občany.“

Šance volit prezidenta

Pokud se nový zákon podaří prosadit, měl by podle The Washington Post vejít v platnost v následujících týdnech, a když nedojde rovnou k jeho schválení s trvalou platností, bude prozatím platit 90 dní. Vzhledem k blížícím se prezidentským volbám v listopadu by si vězni mohli zažádat o volební účast, avšak letos by ještě právo volit ve Washingtonu D.C. nemuselo být přiznáno všem odsouzeným.

Spojené státy obecně mají jedny z nejpřísnějších opatření, co se týče odebírání volebního práva lidem obviněným z trestné činnosti. V posledních prezidentských volbách v roce 2018 tak kvůli záznamu v trestním rejstříku nemohlo volik šest milionů Američanů. 

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...