Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Výbor Sněmovny reprezentantů doporučil žalobu na Trumpa. O impeachmentu bude hlasovat příští týden

Prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump. | foto: AP Photo

Washington Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu v pátek doporučil sněmovnímu plénu schválit ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.

Plénum Sněmovny reprezentantů by mělo o impeachmentu hlasovat příští týden. V lednu definitivně rozhodne Senát, který ale ovládají Trumpovi republikáni. Republikánská většina podle komentátorů nejspíš nedopustí, aby byl Trump své funkce zbaven. Prezident jakékoli obvinění popírá a tvrdí, že žaloba je politické divadlo a hon na čarodějnice. 

Sám Trump v pátek po hlasování novinářům řekl, že impeachment je „švindl“, opozice podle něj z ústavní žaloby udělala banální historku. Podle Trumpa je lhostejné, zda projednávání v Senátu, které bude probíhat formou soudu, bude krátké nebo dlouhé.

Výbor o dvou bodech ústavní žaloby debatoval od středy, hlasování se původně očekávalo ve čtvrtek večer. Jednání ale podle poslanců protahovaly spory mezi demokraty prosazujícími impeachment a republikány, kteří hájili pozice prezidenta. Republikánští poslanci předkládali dlouhou řadu dodatků, jejichž přijetí vzhledem k demokratické většině nemělo naději na úspěch. Někteří pronášeli záměrně dlouhé projevy, aby debatu zdrželi.

Po loňských listopadových volbách demokraté ovládli celou Sněmovnu reprezentantů, a tím pádem mají většinu i ve všech jejích výborech. Proto schválení článků ústavní žaloby není překvapením, stejně jako se všeobecně očekává, že příští týden je schválí sněmovní plénum. V Senátu, který bude v lednu o impeachmentu s konečnou platností rozhodovat, je situace opačná. Republikánská většina podle komentátorů nejspíš nedopustí, aby byl prezident své funkce zbaven.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.