130 let

Ruský prezident Medveděv si založil vlastní blog. | foto: AFP

Z Medveděva se stal bloger

Svět
  •   16:43
MOSKVA - Ruský prezident Dmitrij Medveděv, který si pěstuje image mladého a moderního politika, připustil, že není možné svázat internet pravidly. Uvedl to na svém blogu, který si dnes založil na velmi populární ruské verzi internetového serveru LiveJournal.

Třiačtyřicetiletý Medveděv se na blogu objevil v džínách, bez kravaty a s počítačem v pozadí. Chtěl tak podle agentury AFP zřejmě ukázat, že je otevřen sdělovacím prostředkům, jež jsou méně podřízeny kontrole státu než televize nebo tištěná média.

"Snažit se svázat internet předpisy a udělat to primitivním způsobem je velmi obtížné," řekl Medveděv. "Na internet je třeba vstupovat podle jeho zákonů," řekl a zdůraznil, že je třeba tady udělat ještě hodně práce.

Jak bloguje ruský prezident, podívejte se 

"To není prostředí, kde vládnou pravidla stanovená nějakou zemí, ať je jakkoli mocná. Je třeba, abychom společně vypracovali mezinárodní normy. Internet se musí rozvíjet jako doposud, jako otevřené prostředí," řekl ruský prezident.

Jeho slova ale rozhořčila některé účastníky blogu, kteří hned připojili svůj komentář. "Proč svazovat internet předpisy? Nemá žádný zákon a už existuje dvacet let," napsal black-rnd.

"Znamená snad zájem prezidenta o internet, že internet přestane být oblastí volné komunikace?" ptá se blogger Romanovskij. "Je to prezident supervelmoci, ale jeho blok je nudný," přidal svoji poznámku další blogger.Za hodinu od otevření (09:00 SELČ) blogu se v jeho rubrice objevilo více než sto komentářů.

Ruská verze serveru LiveJournal, kterou používají jako hlavní platformu bloggeři všech politických směrů v Rusku, se stala baštou odporu a svobody vyjadřování. Medveděv se už několikrát předvedl jako uživatel a příznivec internetu a pochlubil se svými znalostmi práce s počítačem. Loni začal dávat svoje příspěvky na blog na internetových stránkách Kremlu, ale nebylo možné se k nim vyjadřovat. V lednu ale svůj videoblog otevřel pro veřejnost a poprvé umožnil zájemcům psát k němu komentáře.

Autor: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás