Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Z Pentagonu unikly tajné záznamy o komandech v Afghánistánu

Afghánistán

  8:42aktualizováno  17:34
WASHINGTON - Američané po více než devíti letech válčení získali o konfliktu v Afghánistánu mnohem ponuřejší informace, než jaké dosud znali z médií. Server WikiLeaks zveřejnil kolem 90.000 tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009.
Vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto)

Vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto) foto: Reuters

Dokumenty svědčí o stále sílícím a stále lépe organizovaném povstání Talibanu, o zabíjení civilistů či o tajných operacích americké CIA v Afghánistánu. Bílý dům jejich zveřejnění kritizoval, podle zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho ale svědčí o válečných zločinech.Bílý dům jejich zveřejnění ostře kritizoval s tím, že ohrožuje životy Američanů a jejich partnerů i národní bezpečnost USA.

Server informace dopředu poskytl americkému deníku The New York Times (NYT), britskému listu The Guardian a německému časopisu Der Spiegel.

Jejich zástupci se dohodli, že materiály zveřejní ve stejný den, zpracují je ale samostatně. Assange, podle něhož je zveřejnění dokumentů co do významu ekvivalentem otevření archivu východoněmecké tajné policie Stasi, řekl magazínu Der Spiegel, že získaný materiál změní veřejné mínění i názory lidí s politickým a diplomatickým vlivem.

"Tyto údaje jsou nejkompletnějším popisem války, jaký byl kdy vydán během probíhajícího ozbrojeného konfliktu. Ve své úplnosti zastiňuje všechno, co bylo o válce v Afghánistánu řečeno," uvedl. Dodal, že server má o válce k dispozici další dokumenty, jež hodlá zveřejnit. Nyní prý pouze "poškrábal povrch".

Bílý dům zveřejnění zpráv ostře kritizoval s tím, že ohrožuje životy Američanů a jejich partnerů i národní bezpečnost Spojených států. Podle národního bezpečnostního poradce Jamese Jonese navíc zveřejněné dokumenty již nezahrnují dopady nové americké strategie v Afghánistánu, kterou prezident Barack Obama oznámil začátkem loňského prosince.

Dokumenty na Wikileaks

Souhrná informace o tajných dokumentech je podle agentury AP k dispozici na (momentálně přetížené) adrese www.wikileaks.org/wiki/Afghan_War_Diary,_2004-2010. Tam je uveden i odkaz na webovou stránku, na níž se WikiLeaks chystala ještě v neděli (místního času) dokumenty umístit.

"Tyto nezodpovědné úniky informací nijak neovlivní naše trvalé úsilí o prohloubení partnerství s Afghánistánem a Pákistánem, abychom porazili naše společné nepřátele a podporovali touhy afghánského a pákistánského lidu," uvedl Jones.

Zveřejnění tajných informací kritizovala mimo jiné Británie a Afghánistán. Britský ministr zahraničí William Hague vyjádřil naději, že únik tajných materiálů nebude mít negativní dopad na vývoj v Afghánistánu, kde byl podle něj v poslední době zaznamenán významný pokrok při budování státu. Afghánská vláda je podle svého mluvčího únikem informací šokována, nicméně zprávy podle ní neobsahují nic výrazně překvapivého. Podle Pákistánu zase informace neodrážejí realitu na bojišti.

Server WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných dokumentů, informace z Afghánistánu umístil na své stránky v neděli. Dokumenty si odtud lze stáhnout v několika formátech. Deník The New York Times v redakčním prohlášení uvedl, že je od zakladatele stránky získal asi před měsícem. Od té doby jeho redaktoři a editoři prověřovali jednotlivé informace z různých zdrojů a rozhodovali se, co zveřejní v novinách. Stejně postupovaly i The Guardian a Der Spiegel.

Z dokumentů podle NYT mimo jiné vyplývá, že Taliban proti spojeneckým vzdušným silám používá tepelně naváděné střely, kterými afghánští povstalci úspěšně bojovali již proti sovětské armádě v 80. letech. Americká armáda dosud tuto informaci tajila.

Bezpilotní letouny jsou nespolehlivé
Ukázalo se rovněž, že americké speciální síly v Afghánistánu mají za úkol zadržet nebo zabít asi 70 povstaleckých velitelů. Při jejich operacích ale několikrát zahynuli nevinní civilisté, což vyvolává pobouření afghánské veřejnosti. Výrazně se na bojích v Afghánistánu podílí CIA. Afghánskou tajnou službu prý v podstatě řídí jako svou pobočku.

Zveřejněné zprávy také podle deníku The New York Times vrhají nové světlo na nasazení bezpilotních letounů. Jejich výkon je prý méně působivý, než uvádějí úřady. Některé havarovaly či se srazily. Americká armáda v takových případech musí podnikat riskantní mise na záchranu trosek, aby se nedostaly do rukou Talibanu.

Podle listu The New York Times dokumenty, včetně tajných telegramů a hodnotících zpráv mezi vojenskými představiteli a diplomaty, rovněž ukazují, že "Pákistán dovoluje pracovníkům své tajné služby přímá setkání se zástupci Talibanu na tajných strategických schůzkách k organizování sítě militantních skupin, které bojují proti americkým vojákům v Afghánistánu, a dokonce připravují spiknutí k zavraždění afghánských vůdců". The Guardian naproti tomu vyhodnotil dokumenty odlišně. Podle něj neposkytují přesvědčivé a nenapadnutelné důkazy o spřeženectví mezi pákistánskými tajnými službami a Talibanem.

Podle listu The New York Times sice zprávy celkovým vyzněním neprotiřečí oficiální verzi americké vlády o válce, v některých případech ale ukazují, že americká armáda poskytuje veřejnosti zavádějící informace. Sestřelení jedné helikoptéry například přičetla běžným zbraním, i když je měla na svědomí tepelně naváděná střela. Jindy zase Afgháncům přičítá úspěchy, jichž ve skutečnosti dosáhly americké zvláštní jednotky.

Zveřejnění dokumentů již ve Spojených státech rozpoutalo živou debatu o válce. Senátor a bývalý kandidát na prezidenta John Kerry například uvedl, že byť dokumenty byly získány ilegálně, "vzbuzují otázky o tom, do jaké míry je americká politika vůči Afghánistánu a Pákistánu ukotvena v realitě".

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...