Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za odnesení nákupu v igelitce můžete v Keni dostat až čtyři roky vězení

Svět

  18:30
NAIROBI/PRAHA - Keňané, kteří budou vyrábět, prodávat nebo jen používat plastové tašky, budou riskovat až čtyřletý pobyt ve vězení nebo pokutu, která se může vyšplhat až do výše čtyřiceti tisíc dolarů (zhruba 875 tisíc korun). Dosud nejpřísnější zákon o igelitkách na světě, který v Keni vstoupil v pondělí v platnost, by měl snížit znečištění oceánu.
Igelitky (ilustrační foto)

Igelitky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Východoafrický národ se tak připojil k více než čtyřiceti zemím, které zakázaly, částečně zakázaly nebo zdanily plastové tašky na jedno použití. Mezi dalšími zeměmi je například Čína, Francie, Rwanda nebo Itálie.

Velké množství tašek skončí v oceánu, kde mohou například delfínům a velrybám zaplnit žaludky, což má za následek jejich vyhladovění a následnou smrt. „Jestliže budeme takto pokračovat, v roce 2050 budeme mít v oceánu více plastu než ryb,“ uvedl Habib El-Habr, expert na znečištění moří, který pracuje v programu OSN pro životní prostřední.

Plastové tašky, které se podle El-Habra rozloží za 500 až 1 000 let, se také dostávají do jídelníčku lidí skrz ryby a jiná zvířata. Pracovníci na jatkách v Nairobi nalezli až dvacet plastových tašek v žaludcích některých krav.

„Jedná se o něco, co před deseti lety neexistovalo, a teď se s tím setkáváme téměř každý den,“ uvedl veterinář Mbuthi Kinyanjui. Nový zákon umožňuje keňské policii zadržet člověka pouze nesoucího plastovou tašku. Podle Judy Wakhungu, keňské ministryně životního prostředí, by ale zákon měl být zpočátku vynucován na výrobcích a dodavatelích tašek. „Obyčejný člověk poškozen nebude,“ uvedla.

Ne každý je ale fanouškem zákona. Podle Samuela Matondy, mluvčího pro Keňskou asociaci výrobců, s novým zákonem zmizí 60 tisíc pracovních míst a uzavře se 176 továren. „Efekt zákona bude velmi vážný. Ovlivní i ženy, které prodávají zeleninu na tržištích – jak si jejich zákazníci odnesou nákup domů?“ řekl Matonda.

Supermarkety v Keni, jako například Carrefour a Nakumatt, už začaly zákazníkům jako alternativu nabízet plátěné tašky.

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...