Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Začal summit G7 v Británii, politici slibují obnovu ekonomik po pandemii a pomoc Africe

Lídři zemí G7 pózují na společnou fotografii prvního dne summitu. foto: Reuters

Carbis Bay (Británie) - V Británii začal třídenní summit skupiny velkých světových ekonomik G7. Premiér Boris Johnson jako hostitel v úvodu ocenil, že se politici po dlouhé době mohou opět setkat osobně. Doznívající pandemie je podle něj „nejhorší, jaké jsme v životě čelili, a možná i za delší období“. Z pandemie „se všichni musíme poučit, abychom neopakovali chyby, kterých jsme se nevědomky dopustili; musíme se ujistit, že umožníme našim ekonomikám, aby se zotavily“, prohlásil.
  16:50aktualizováno  20:36
Manželka britského premiéra Carrie Johnsonová vítá německou kancléřku Angelu...
Americký prezident Biden v hovoru se svým francouzským protějškem Macronem.

Po společném obědě na terase restaurace nad zátokou v západním cípu Anglie šéfové států a vlád nastínili detaily nadcházejících jednání. Británie a Kanada podle mluvčího Londýna zdvojnásobí své úsilí o vyjednání vzájemné obchodní dohody, která by přinesla „ohromné příležitosti“. Francouzský prezident Emmanuel Macron na Twitteru zveřejnil fotografii z oběda a zdůraznil „jednotu, odhodlání konat a stejný entusiasmus“. Politici také slíbili podporu chudším zemím při očkovací kampani proti covidu-19. Společným tématem je také vztah k Číně, píše agentura Reuters.

Za klima, proti covidu i proti chudobě. Summit G7 provázejí protesty desítek aktivistických skupin

Přítomní lídři členských států Evropské unie se shodli, že Čína je systémovým soupeřem, partnerem v globálních otázkách a zároveň konkurentem, uvedl úřad francouzského prezidenta. O postoji k Číně chtějí představitelé EU během summitu G7 jednat také s americkým prezidentem Joem Bidenem, který právě tímto summitem zahájil svou první zahraniční cestu ve funkci prezidenta USA. Summit byl velkou mezinárodní premiérou také pro japonského premiéra Jošihideho Sugu, který do funkce nastoupil loni v září.

Prezident Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, italský premiér Mario Draghi a šéfové Evropské komise a Evropské rady se rovněž dohodli na zintenzivnění úsilí o sdílení vakcín proti covidu-19 s rozvojovým světem. Cílem je naočkovat 60 procent obyvatel rozvojových zemí, zejména v Africe, do března 2022, uvedl Elysejský palác. Británie také oznámila, že příští rok daruje dalších nejméně 100 milionů dávek vakcín proti covidu, uvádí stanice BBC. Německo chce věnovat 30 milionu dávek ještě do konce letošního roku, budou součástí 100 milionů dávek od EU, uvádí Reuters.

„Doufám, že dosáhneme velmi dobrých výsledků, abychom ukázali, že nemyslíme jen na sebe, ale myslíme také na ty, kteří ještě nemají příležitost se nechat očkovat - především na africké země, ale i na ostatní,“ uvedla po příjezdu na summit Merkelová.

Své odhodlání na Twitteru vyjádřil Joe Biden. „Těším se na posílení našeho závazku k mnohostrannosti a na spolupráci s našimi spojenci a partnery na budování spravedlivější a inkluzivnější globální ekonomiky. Dejme se do práce,“ napsal Biden.

HUDEMA: První světová daň a Evropa. G7 chce pro nadnárodní firmy minimální sazbu

Britská stanice BBC se podrobně věnuje darům, které si vyměnili americký prezident a britský premiér. Zatímco Johnson dostal od Bidena bicykl vyrobený ve Filadelfii s motivem britské vlajky, Johnson věnoval Bidenovi fotografii nástěnné malby z ulic Edinburghu. Na malbě je americký reformátor Frederick Douglass, který bojoval proti otroctví, ze kterého sám utekl. Snímek pořídila fotografka, která má britské i americké občanství.

Johnson vybral jako jedno ze stěžejních témat summitu G7 vzdělávání dívek, slíbil na ně přispět 430 miliony liber (12,7 miliard korun). Nízká docházka nebo nemožnost chodit do školy pro dívky z chudých zemí je podle Johnsona „mezinárodní ostuda“. Investice do vzdělání je podle něj pro tyto země nejlepší cestou z chudoby, cituje premiéra BBC. Vzdělávání bylo středobodem setkání americké první dámy Jill Bidenová s vývodkyní Kate, společně navštívily školu v Cornwallu.

Jednání v Británii se účastní představitelé zemí skupiny G7 (Británie, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, USA a Kanada) společně se zástupci Evropské unie. Pozváni byli také zástupci Austrálie, Jižní Koreje a Indie.Představitelé zemí skupiny G7  jednací den končí slavnostní večeří se členy britské královské rodiny, na setkání jsou pozváni také protějšky šéfů zemí a vlád. Večeře se koná v prostorách Eden Project, největšího deštného pralesa postaveného ve vnitřních prostorách. Na místo okolo 20:00 SELČ dorazila také britská královna Alžběta II., která se za dobu svého panování setkala již s dvanácti americkými prezidenty, Biden bude třináctý. Biden a královna se již sešli v roce 1982, kdy byl Biden senátorem, píše BBC.

Autor: