14. června 2012 15:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žádám od první dámy respekt, říká Hollandova expřítelkyně

Ségolene Royalová a Francois Hollande | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ségolene Royalová a Francois Hollande | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Expřítelkyně francouzského prezidenta Francoise Hollanda Ségolene Royalová vzkazuje první dámě, že ji její vzkaz na Twitteru ranil a že žádá respekt. Hollandova současná partnerka Valérie Trierweilerová podpořila v parlamentních volbách soupeře Royalové a tím naštvala celou socialistickou stranu.

Royalová má s Hollandem čtyři děti, žila s ním 30 let. Za socialisty kandiduje v parlamentních volbách, v neděli se koná druhé kolo. Trierweilerová před pár dny na Twitter napsala, že přeje hodně štěstí Olivieru Falornimu, protikandidátovi Royalové.

Valérie Trierweilerová a Francois Hollande

Valérie Trierweilerová a Francois Hollande

Royalová prohlásila, že je celou aférou "raněná". Premiér Jean-Marc Ayrault i šéfka socialistů Martine Aubryová jí ihned podpořili. Trierweilerovou umravnili a doporučili jí, že by měla hrát "diskrétnější" úlohu.

Nicméně Royalová podle středečního průzkumu směřuje ve svém volebním okrsku na západě země k drtivé porážce 58 ku 42 procentům, když většina pravicových voličů hodlá podpořit jejího soupeře. To znamená, že z Royalové se tak nestane předsedkyně Národního shromáždění, k čemuž měla původně nakročeno.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nechci na ten vzkaz reagovat, nicméně přiznávám, že mě to ranilo. Nejsem robot," vzkázala Royalová Valérii. Dodala, že jako politička si zaslouží být respektována, o to víc, že ji předtím podpořil i sám Hollande.

Socialisté už po Trierweilerové požadují, ať svůj účet na Twitteru zruší. Varovali Hollanda, že mu tím může uškodit. "Máte pravdu," odvětil na to prezident. "Promluvte s ní," dodal.

Lidovky.cz, mtrMiluše Trefancová

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.