8. března 2019 17:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žádní indiáni na masopustu. Německá školka chce po rodičích převleky bez diskriminace

Dítě v kostýmu indiána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě v kostýmu indiána. | foto: Shutterstock

HAMBURK Masopustní veselí v Německu sice už skončilo před několika dny, ale debaty o tom, co je nebo není v tomto „bláznivém období“ přípustné, pokračují. Nejnověji se o to postarala jedna školka v hamburské městské části Ottensen.

Její vedení rozhodlo, že je nežádoucí, aby děti přišli na maškarní průvod převlečené za indiány nebo arabské šejky a v oficiálním dopise o tom informovalo rodiče přibližně 185 dětí, které tam chodí. Vedení školky se přitom odvolávalo na informační brožuru „Kids aktuell“ obsahující návod, jak vzdělávat děti tak, aby to v nich neposilovalo nesprávné stereotypy.

„Dbáme během našeho denního programu na výchovu, která je citlivá ke kulturním tradicím, je oproštěna od diskriminace a předsudků,“ uvádí se v dopise, o němž informoval deník Hamburger Morgenpost s tím, že rodiče nemají dětem dávat kostýmy zdůrazňující barvu pleti, pohlaví nebo kulturní původ. Tato pravidla mají podle vedení školky platit i pro masopustní veselí.

Ve zmiňované brožuře se uvádí, že „tak zvaní indiáni nikdy neexistovali“, neboť tento pojem prý byl vnucen původním obyvatelům Severní a Jižní Ameriky během kolonizace Evropany, která přinesla brutální likvidaci velké části těchto obyvatel. Autorky publikace navrhují, aby v rámci překonávání stereotypního chování šli například chlapci v převlečení za mořské panny a holčičky například za piráty. „Proč neobohatit kostým super hrdiny o blyštivý přehoz?“ uvádí se v textu.

Zástupkyně zřizovatele zmíněné školky, kterým je největší hamburské sdružení soukromých školek Elbkinder, Franziska Larráová k tomu uvedla, že na instrukci nevidí nic špatného. „Chceme být inkluzivní a nechceme ranit nikoho nejrůznějšími stereotypy.“ Zároveň dodala, že nemá informace o tom, že by si rodiče dětí, které danou školku navštěvují, stěžovali. Bylo to prý přesně naopak a vedení školky kontaktovali rodiče, kteří rozhodnutí uvítali.

Velkou bouři vyvolal celý případ na internetových diskuzních fórech a diskusi je možné sledovat pod hashtagem #Indianer. Potřebu zaujmout k tomu postoj měla i celá řada politiků „Já bych své děti z takovéto školky okamžitě odhlásila,“ řekla k tomu například poslankyně křesťanských demokratů ve Spolkovém sněmu (CDU) Sylvia Pantelová. A jejího kolegu z liberálních Svobodných demokratů (FDP) Grigoriose Aggelidise citoval deník Bild se slovy: „Zařadíme teď na index i Vinnetoua?“

Jak moc dokáže být v Německu debata na podobná témata vyhrocená, ukázaly i reakce na výrok šéfky CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové během nedávného karnevalového shromáždění ve Stockachu nedaleko jihoněmecké Kostnice. Politička, která již v minulých letech, kdy ještě nebyla šéfkou strany, vzbudila pozornost, když vystoupila na jevišti v kostýmu uklízečky, tentokrát utrousila ironickou poznámku o třetích pohlavích. „Byla jsem teď nedávno v Berlíně. Tam teď chtějí ti, co si libují v pití latte macchiato (v Německu považovaného za symbol hipsterů - pozn. red.), záchody pro třetí pohlaví. To je pro muže, kteří ještě nevědí, jestli ještě smějí při čůrání stát, anebo jestli se už k tomu musí posadit. Jsou prostě něco mezi a pro ně určena takováto toaleta.“

Němečtí sociální demokraté (SPD) a Zelení na to obvinili šéfku CDU z reakčních postojů a podobná vyjádření jsou prý – i během karnevalu – naprosto neuctivá.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!