14. listopadu 2012 16:10, aktualizováno  16:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vrátí se Čech zatčený v Togu v pátek? Bojují za něj i vlivní Francouzi

V Togu zadrželi studenta Radima Tobolku, viní jej ze špionáže | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Togu zadrželi studenta Radima Tobolku, viní jej ze špionáže | foto: www.uhk.czShutterstock

LOMÉ Bezpečnostní složky v africkém Togu v sobotu zadržely českého studenta, který v zemi zkoumal fungování tamního režimu. Česká a francouzská diplomacie se teď snaží doložit, že šlo o vědecký výzkum. Podle zástupců královéhradecké univerzity je vše na dobré cestě a doktorand by se mohl vrátit domů už tento pátek.

Radim Tobolka v Togu zkoumal politické strany pro svou závěrečnou práci v oboru politologie. "Měl svůj vlastní výzkumný projekt. Katedra se specializuje na oblast latinské Ameriky a Afriky z pohledu politických systémů a studenti do těchto oblastí běžně vyjíždějí," řekl serveru Lidovky.cz kancléř univerzity Ondřej Tikovský.

Radim Tobolka vyjel na začátku září do Burundi a zhruba o měsíc později pokračoval do Toga. Tam jej tuto sobotu za nejasných okolností zadržely bezpečnostní složky. "O jeho zadržení jsme se dozvěděli přes rodinu. Sebrali mu mobil, ale zůstal mu počítač, ze kterého po nějakou dobu ještě udržoval kontakty s příbuznými," popsal Tikovský a dodal, že v současnosti univerzita nemá žádné zprávy o tom, kde se student nachází.

Českého vědce v Togu zajaly bezpečnostní složky

Českého vědce v Togu zajaly bezpečnostní složky

Neví se ani, kdo za incidentem stojí. "Náš student do Toga odjel, aby hovořil s jednotlivými zástupci politických stran. Je to zcela standardní postup, nemůžete dělat podobný výzkum, aniž byste vyjeli přímo do terénu. V určitých teritoriích nesou s nelibostí, pokud někdo kontaktuje sledované politické struktury. Člověk, jenž vede rozhovory s lidmi z opozice vyvolává podezření. Co se ale v Togu přesně stalo, nevíme. Nicméně podobná situace paří k riziku povolání," vysvětlil Tikovský a dodal, že se jedná o první takový případ, který univerzita zaznamenala.

Doma podle plánu
Situaci na místě řeší český zastupitelský úřad ve spolupráci s francouzskou diplomacií, která má v oblasti tradičně významné slovo. Podle královéhradecké univerzity má Tobolka letenku zpět do České republiky na tento pátek a zdá se, že by se mohl vrátit domů podle plánu. "Nebylo proti němu vzneseno žádné obvinění. Naše úřady se snaží doložit, že v místě prováděl vědecký výzkum," řekl Tikovský.

Ani české velvyslanectví v Ghaně, do jehož působnosti Togo spadá, k případu nesdělilo další podrobnosti. "Kauza je citlivá a zveřejňování detailů by mohlo, ale také nemuselo věci prospět. Český velvyslanec je nyní v Togu a zdá se, že vyjednávání jsou na dobré cestě. V tuto chvíli k tomu ale nemůžeme říct víc," sdělil serveru Lidovky.cz. český zastupitelský úřad.

Naděje svítá i Čechům drženým v Řecku
Kvůli obvinění ze špionáže jsou již více než dva měsíce na řeckém ostrově Chios zadržováni zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Obvinění podle řecké policie natáčeli a fotografovali citlivé vojenské objekty, aby měli podklad pro nově vznikající bojovou počítačovou hru.

"V tuto chvíli byl ukončen první stupeň vyšetřování, v jehož rámci už proběhla dvě odvolání s žádostmi o propuštění na kauci. Všechna byla zamítnuta, a to stejným právnickým týmem, který kauzu posuzuje od samého začátku. Postupy řecké justice jsou trochu odlišné, teď případ postupuje do jakéhosi druhého kola, kde už kauzu posoudí tým seniorních právníků. V tom bychom rádi spatřovali naději, ale v tuto chvíli můžeme jen doufat," hodnotí situaci česká velvyslankyně v Aténách Hana Ševčíková.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz