Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vrátí se Čech zatčený v Togu v pátek? Bojují za něj i vlivní Francouzi

V Togu zadrželi studenta Radima Tobolku, viní jej ze špionáže | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Togu zadrželi studenta Radima Tobolku, viní jej ze špionáže | foto: www.uhk.czShutterstock

LOMÉ Bezpečnostní složky v africkém Togu v sobotu zadržely českého studenta, který v zemi zkoumal fungování tamního režimu. Česká a francouzská diplomacie se teď snaží doložit, že šlo o vědecký výzkum. Podle zástupců královéhradecké univerzity je vše na dobré cestě a doktorand by se mohl vrátit domů už tento pátek.

Radim Tobolka v Togu zkoumal politické strany pro svou závěrečnou práci v oboru politologie. "Měl svůj vlastní výzkumný projekt. Katedra se specializuje na oblast latinské Ameriky a Afriky z pohledu politických systémů a studenti do těchto oblastí běžně vyjíždějí," řekl serveru Lidovky.cz kancléř univerzity Ondřej Tikovský.

Radim Tobolka vyjel na začátku září do Burundi a zhruba o měsíc později pokračoval do Toga. Tam jej tuto sobotu za nejasných okolností zadržely bezpečnostní složky. "O jeho zadržení jsme se dozvěděli přes rodinu. Sebrali mu mobil, ale zůstal mu počítač, ze kterého po nějakou dobu ještě udržoval kontakty s příbuznými," popsal Tikovský a dodal, že v současnosti univerzita nemá žádné zprávy o tom, kde se student nachází.

Českého vědce v Togu zajaly bezpečnostní složky

Českého vědce v Togu zajaly bezpečnostní složky

Neví se ani, kdo za incidentem stojí. "Náš student do Toga odjel, aby hovořil s jednotlivými zástupci politických stran. Je to zcela standardní postup, nemůžete dělat podobný výzkum, aniž byste vyjeli přímo do terénu. V určitých teritoriích nesou s nelibostí, pokud někdo kontaktuje sledované politické struktury. Člověk, jenž vede rozhovory s lidmi z opozice vyvolává podezření. Co se ale v Togu přesně stalo, nevíme. Nicméně podobná situace paří k riziku povolání," vysvětlil Tikovský a dodal, že se jedná o první takový případ, který univerzita zaznamenala.

Doma podle plánu
Situaci na místě řeší český zastupitelský úřad ve spolupráci s francouzskou diplomacií, která má v oblasti tradičně významné slovo. Podle královéhradecké univerzity má Tobolka letenku zpět do České republiky na tento pátek a zdá se, že by se mohl vrátit domů podle plánu. "Nebylo proti němu vzneseno žádné obvinění. Naše úřady se snaží doložit, že v místě prováděl vědecký výzkum," řekl Tikovský.

Ani české velvyslanectví v Ghaně, do jehož působnosti Togo spadá, k případu nesdělilo další podrobnosti. "Kauza je citlivá a zveřejňování detailů by mohlo, ale také nemuselo věci prospět. Český velvyslanec je nyní v Togu a zdá se, že vyjednávání jsou na dobré cestě. V tuto chvíli k tomu ale nemůžeme říct víc," sdělil serveru Lidovky.cz. český zastupitelský úřad.

Naděje svítá i Čechům drženým v Řecku
Kvůli obvinění ze špionáže jsou již více než dva měsíce na řeckém ostrově Chios zadržováni zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Obvinění podle řecké policie natáčeli a fotografovali citlivé vojenské objekty, aby měli podklad pro nově vznikající bojovou počítačovou hru.

"V tuto chvíli byl ukončen první stupeň vyšetřování, v jehož rámci už proběhla dvě odvolání s žádostmi o propuštění na kauci. Všechna byla zamítnuta, a to stejným právnickým týmem, který kauzu posuzuje od samého začátku. Postupy řecké justice jsou trochu odlišné, teď případ postupuje do jakéhosi druhého kola, kde už kauzu posoudí tým seniorních právníků. V tom bychom rádi spatřovali naději, ale v tuto chvíli můžeme jen doufat," hodnotí situaci česká velvyslankyně v Aténách Hana Ševčíková.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?