Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Togu zadrželi českého studenta, viní jej ze špionáže

Svět

  21:23
LOMÉ - V africkém Togu byl v sobotu tajnou policií zadržen doktorand královéhradecké univerzity Radim Tobolka. Je podezřelý ze špionáže. Podle zástupců univerzity Tobolka v Togu zkoumal politické strany pro svou závěrečnou práci v oboru politologie a afrických studií.

Vlajka státu Togo foto: Shutterstock

Informovala o tom Česká televize. Případem se už zabývá české ministerstvo zahraničí. "Na místě je velvyslanec, který se pokouší situaci řešit. Zatím máme informace, že pan Tobolka je zadržen pro podezření ze špionáže a nebylo mu sděleno obvinění," řekl ČT mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Togo - africký stát, který kdysi mohl být českou kolonií.

Togo - africký stát, který kdysi mohl být českou kolonií.

Tobolka je prý v pořádku. Podle velvyslance se podařilo tamní úřady přesvědčit, že jde o nedorozumění. Tobolka by prý mohl být v příštích dnech propuštěn. Děkanka hradecké univerzity Pavlína Springerová ČT sdělila, že Tobolka již absolvoval několik zahraničních pobytů.

V Řecku jsou už dva měsíce držení dva Češi

Kvůli obvinění ze špionáže jsou již více než dva měsíce na řeckém ostrově Limnos zadržováni zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Obvinění podle řecké policie natáčeli a fotografovali citlivé vojenské objekty, aby měli podklad pro nově vznikající bojovou počítačovou hru.

ČTĚTE VÍCE:

Útěkem do České republiky skončil případ trojice Čechů, kteří si v Zambii fotili staré letadlo stojící před budovou kasáren. Byli zatčeni a obviněni ze špionáže. Soud je však posléze propustil na kauci a oni se v prosinci loňského roku vrátili do České republiky. (Více o případu ČTĚTE ZDE)

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat