Na více než pětimilionovém Slovensku, kde žije asi půl milionu etnických Maďarů, jsou otázky menšin vnímány velmi citlivě.
Volební právo pro krajany je podle Orbána "přirozeným prostředkem" maďarské sounáležitosti. Podrobnosti ale určí nový volební zákon. Vedení maďarského parlamentu nedávno oznámilo, že zmíněná novelizace by mohla být dokončena půl roku po přijetí nové maďarské ústavy. Její schválení je naplánováno na duben.
Slovenská premiérka Iveta Radičová vývoj v Budapešti nekomentovala. Její mluvčí Rado Baťo sdělil, že tak učiní, až bude mít k dispozici příslušné znění maďarského zákona. Ve stejném duchu reagovalo i slovenské ministerstvo zahraničí.
Získání maďarské státní příslušnosti má prozatím pro zahraniční Maďary většinou jen symbolický význam, protože občanství jim bez trvalého bydliště v Maďarsku neumožňuje volební právo v zemi.
Spory o občanství
V současné době Bratislava s Budapeští řeší spor o udělování občanství.
Maďarsko totiž od ledna umožňuje zahraničním Maďarům žádat ve zjednodušeném řízení na základě etnického původu a znalosti maďarštiny o maďarskou státní příslušnost.
Čtěte také |
Bratislava na maďarský právní předpis odpověděla vlastním, ve kterém Slovákům až na výjimky zakázala dvojí občanství.
Kabinet Radičové nicméně přislíbil sporný slovenský zákon, který prosadila bývalá vláda sociálnědemokratického premiéra Roberta Fica, pozměnit. Kvůli koaličním sporům o jeho nové podobě se ale novelizace odkládá zřejmě až na podzim.