21. října 2017 19:52, aktualizováno  21:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Češi dali šanci Babišovi, Česko ve volbách prohrálo, píší Slováci

Andrej Babiš se svou ženou na tiskové konferenci ANO k výsledkům parlamentních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš se svou ženou na tiskové konferenci ANO k výsledkům parlamentních... | foto:  Dan Materna, MAFRA

LONDÝN/BERLÍN/PRAHA Obrovský úspěch populistů a protisystémových stran a debakl zavedených politických uskupení, tak hodnotí výsledek českých parlamentních voleb světové agentury a zahraniční média. V komentářích shodně uvádějí, že drtivé vítězství hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, který byl obviněn v souvislosti s dotacemi EU, vyvolává nejistotu nad dalším směřováním Česka a nad jeho budoucími vztahy se Západem, především pak s EU a NATO.

„Česká ekonomika se poslední čtyři roky těší rychlému růstu, vyrovnanému rozpočtu a nejnižší nezaměstnanosti v Evropské unii, ale sociální demokraté, kteří vedou vládu spolu s ANO a dalším partnerem, nebyli schopní toto zužitkovat,“ napsal Reuters. Rakouská APA označila jednociferný výsledek ČSSD za debakl.

Německá média stejně jako další evropská píší o tom, že jasným vítězem se stal kontroverzní populista Babiš. Podle Süddeutsche Zeitung Česko může stát první zemí EU, kde bude premiérem obviněný politik.

Výsledky letošních voleb v evropských zemích málokdy přinesly radost a Česko v tomto ohledu není výjimkou, konstatuje server listu Süddeutsche Zeitung. „Země s deseti miliony obyvatel se po volbách posune dále doprava. Populisté, euroskeptici a vůči cizincům nepřátelští politici výrazně posílili,“ míní bavorský deník.

APA drtivé vítězství Babiše označila za modrou cunami, která zaplavila Česko. Podle rakouské agentury je očividné, že zemi nyní čekají obtížná koaliční jednání a že budoucí vláda bude jen těžko vykazovat nějaké proevropské znaky.

Americká AP napsala, že Babišův úspěch může vést ke vzniku další euroskeptické vlády ve střední Evropě. Francouzská AFP se domnívá, že nad Českem visí otázka nejistoty z budoucího směřování země a z nadcházejících vztahů mezi Prahou a Západem, především pak s EU a Severoatlantickou aliancí.

AFP stejně jako BBC upozorňují na velký úspěch protiunijní a protiislámské Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury. Zatímco AFP hodnotí stranu jako protipřistěhovaleckou a populistickou, BBC používá termín krajně pravicová. O pravicově radikální SPD pak informuje německá DPA.

Analytik bruselského Centra pro studium evropských politik (CEPS) Steven Blockmans k výsledkům voleb řekl, že budou povzbuzením pro ty síly, které jsou ostře kritické vůči humánnímu způsobu řešení uprchlické krize, jak jej prosazuje německá kancléřka Angela Merkelová. Blockmans proto očekává možné prohloubení příkopů mezi bohatšími západními státy „staré Evropy“ a stále autoritářštějšími zeměmi východu.

Podle prezidenta bratislavského Institutu pro veřejné otázky (IVO) Grigorije Mesežnikova zažila Česká republika politické zemětřesení a propad dosud vládní ČSSD potvrzuje celoevropský trend poklesu popularity tradiční levice. Mesežnikov také řekl, že překvapením je zejména volební zisk České pirátské strany. Té k úspěchu již pogratuloval zakladatel pirátského hnutí Švéd Rick Falkvinge.

Babišovo ANO mezitím přijalo gratulaci od Guye Verhofstadta, lídra liberální frakce ALDE v Evropském parlamentu. Hnutí je na evropské politické scéně součástí této frakce. Verhofstadt zároveň poznamenal, že doufá ve vznik takové vládní koalice, která posílí český vliv v EU a bude hrát pozitivní roli při velmi potřebné reformě unie.

Denník N: Prvním krokem bude snaha o ovládnutí policie

Češi neuvěřili tomu, že trestní stíhání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše je vážné a dali mu šanci na post premiéra, napsal v reakci na dílčí výsledky voleb do Sněmovny slovenský list Hospodárske noviny. Denník N psal o paralele s výsledky voleb na Slovensku v roce 1994, které vyhrálo HZDS Vladimíra Mečiara, za jehož vlády čelila slovenská vláda výtkám kvůli deficitu demokracie. Podle listu Sme ve volbách prohrálo Česko, deník Pravda zase soudí, že výsledky českých voleb celkově nepřekvapují.

„Absolutním propadákem je výsledek vládních sociálních demokratů, kteří skončili nejhůře v historii samostatného Česka. Podobně špatně dopadli i komunisté,“ napsaly Hospodárske noviny na svém webu.

Podle deníku důvod k oslavě mají tři strany, přičemž ODS na druhém místě potvrzuje postupné oživení někdejší slávy. „I v Česku se ukazuje, že kombinace silného lídra a protiislámských a xenofobních nálad, je receptem na úspěch. Výsledek SPD Tomia Okamury předčil výsledků průzkumů,“ uvedl list, podle kterého se mohou radovat také Piráti.

List Denník N napsal, že českým premiérem se pravděpodobně stane politický predátor Babiš, který bude torpédovat základy české demokracie. „Prvním krokem bude snaha o ovládnutí policie a státního zastupitelství, kterým se bude snažit zabránit ve vyšetřování podvodu s evropskými dotacemi, z něhož je obviněn,“ napsal list. Dodal, že ať již bude ve vládě s Babišem kdokoliv, česká politika se bude vůči Bruselu vymezovat ještě více než dosud.

Deník uvedl, že téměř 30 let se čeští voliči chovali racionálně a rozhodovali se mezi demokratickou levicí a pravicí. „Tento víkend dali přinejméně polovinu hlasů stranám, které demokracii buď přímo odmítají, nebo ji respektují jen navenek,“ dodal. Výsledek voleb nelze podle listu nazvat jinak než jako pokus o kontrarevoluci proti tomu, co reprezentoval listopad 1989, kdy došlo v někdejším Československu k pádu komunistického režimu.

Podle listu Sme je zbytečné hovořit o porážkách jednotlivých stran, v českých volbách prohrálo Česko. „Skončil spor myšlenek, nastává období, kdy se voliči lákají na populistická hesla,“ napsalo Sme v komentáři pod titulkem „Den, kdy padla i Praha“.

Deník Pravda napsal, že definitivně je minulostí svět tradičních politických bloků, který na straně pravice dlouhá léta představovala ODS a její satelity a na straně levice sociální demokraté z ČSSD.

„Vládu bude sestavovat miliardář s množstvím skandálů a obvinění na krku, který se stylizuje do polohy racionálního manažera. Ústředním motivem jeho politiky je heslo o tom, že stát je třeba řídit jako firmu. Pokud by měl Babiš řídit český stát skutečně jako některou ze svých mnoha firem, tak mnoho českých voličů čekají krušné časy,“ napsal deník.

Podle listu ČSSD dokonala ve volbách svůj pád a po dlouhých letech nejenom že nebude jednou ze dvou nejvýraznějších politických sil ovlivňujících sestavení vlády, ale patrně ani nejvýraznější politickou sílu formující opozici. Deník uvedl, že není ovšem vyloučeno, že Babiš při sestavování nové vládní koalice sáhne po staronovém partnerovi, kterého se mu podařilo ve volbách ponížit.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz