Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusové údajně použili zakázanou termobarickou bombu. Jak tato ničivá zbraň funguje?

Termobarická zbraň foto: Profimedia.cz

Ruská armáda údajně bombardovala ukrajinské severovýchodní město Ochtyrka se zhruba 50 tisíci obyvateli vakuovými neboli termobarickými bombami. Ty mají značné destruktivní účinky.
  17:36

„Nepřítel válčí zbaběle. Na Ochtyrku znovu shodili vakuovou bombu na sklad ropných paliv. Ropnou nádrž to vyhodilo do povětří,“ uvedl podle agentury Unian na sociálních sítích starosta města Pavlo Kuzmenko s tím, že tyto zbraně jsou zakázané ženevskou konvencí. Mezinárodní konvence totiž použití zápalných zbraní zakazují. Kuzmenkovo svědectví však zatím není možné potvrdit z nezávislých zdrojů.

Přestože většinou jsou tyto bomby shozeny z letadla, termobarické hlavice může mít i raketa vystřelená z raketometu TOS-1. A právě ruské TOS-1 Solncepljok byly na Ukrajině dle několika svědectví v médiích viděny. Fungují na šasi tanku T-72 a nemají příliš daleký dostřel.

Zbraň funguje na takovém principu, že první výbuch rozpráší explozivní hmotu, která společně s kyslíkem vytvoří aerosolový (palivový) oblak. Druhá nálož pak v řádu několika sekund mrak zapálí a následuje mohutná exploze. Důsledkem je dle expertů masivní tlaková vlna, teploty ve středu exploze dosahují tisíců stupňů, navíc pak následuje ještě další zpětná tlaková vlna, což zákonitě vede rozsáhlé devastaci.

V uzavřených prostorách pak bomby mají dvojnásobný účinek. Dle příkladů by třeba exploze tří až čtyř kilogramů termobarické výbušniny stačila k naprosté likvidaci rodinného domu. Explozivní oblak navíc většinou přijde do styku přímo se samotným cílem a ukrýt se před výbuchem (třeba i v bunkru) je tedy velmi problematické, prakticky nemožné. V místě, kam bomba dopadne, je tedy šance na přežití takřka nulová. Výbuch prostor zničí i spálí.

Rusko vakuovou bombu přezdívanou „otec všech bomb“ úspěšně vyzkoušelo již před patnácti lety, přičemž její síla byla srovnatelná se sílou 44 tun TNT. „Testy ukázaly, že nové zbraně jsou srovnatelné s jadernou bombou co do účinnosti i schopnosti,“ prohlásil tehdejší zástupce náčelníka generálního štábu ruské armády Alexandr Rukšin v televizním vysílání ruské televize. Podle něj však zbraň na rozdíl od jaderné nekontaminuje životní prostředí, i proto není mezinárodně tak odsuzovaná jako jaderné střely.

Podle agentury Unian vakuové bomby Rusové v minulosti shodili třeba už i na syrské město Halab, které je známé také jako Aleppo.

Autor: