17. března 2014 11:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zaorálek: Sankce EU zmrazí majetek politikům v Moskvě i na Krymu

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | foto: MAFRA - Dan Materna

BRUSEL Ruských politiků i jejich kolegů z Krymu se nejspíš budou týkat sankce Evropské unie, řekl v Bruselu novinářům šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek s tím, že v první fázi se má jednat zhruba o dvě desítky lidí. Ministři zahraničí osmadvacítky mají v pondělí rozhodnout o zmrazení osobního i firemního majetku a o zákazu cest do EU pro osoby odpovědné za porušení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny.

"Nemůžete se jen posadit a prohlašovat, že taková situace nesmí být," podotkla při příchodu šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. Konkrétní ale být nechtěla, uvedla jen, že EU chce Rusku dát jasný signál o tom, jak vážně unie vývoj kolem Krymu vnímá. "Rusko nám nedává na výběr," poznamenal polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Podle britského ministra Williama Haguea ale zůstávají diplomatické kanály do Moskvy otevřené ve snaze zmírnit napětí.

"Já to chápu tak, že je to taková první sada jmen," poznamenal Zaorálek. Pokud se na seznam některá jména v pondělí nedostanou, není prý vyloučené, že se tak stane v brzké budoucnosti. Ve čtvrtek a v pátek bude o Ukrajině jednat také unijní summit. Jedním z hledisek, které evropští diplomaté v minulých dnech řešili, totiž bylo, aby sankce obstály při případném soudním přezkoumání.

Ministři zahraničí zemí EU se scházejí den poté, co na Krymu narychlo zorganizované referendum skončilo jasným výsledkem pro připojení strategického poloostrova k Ruské federaci. Unie ani její spojenci, jako jsou třeba Spojené státy, výsledky hlasování konaného za přítomnosti tisícovek neoznačených vojáků ruské armády neuznávají. Hlasování bylo v rozporu s ukrajinskou ústavou i s mezinárodním právem také podle vlády v Kyjevě.

VÍCE ZDE:

Krymský parlament v pondělí v reakci na referendum vyhlásil nezávislý svrchovaný stát s názvem Krymská republika a požádal o vstup do Ruské federace jako její nový subjekt. Předpřipravené závěry pro dnešní jednání ministrů EU, které výraz referendum používají v uvozovkám, Rusko vyzývají, aby nečinilo žádné kroky k anexi Krymu, bylo by to prý v rozporu s mezinárodním právem.

"Těmito kroky se zpochybňuje bezpečnostní řád regionu, ve kterém žijeme," řekl v Bruselu Zaorálek, který ráno spolu s dalšími kolegy posnídal s úřadujícím ukrajinským ministrem zahraničí Andrijem Deščycjou.

Podle konečných výsledků se na ostatním Krymu vyslovilo pro spojení s Ruskem 1 233 002 hlasujících.

Podle konečných výsledků se na ostatním Krymu vyslovilo pro spojení s Ruskem 1 233 002 hlasujících.

Krymský parlament vyhlásil nezávislý svrchovaný stát s názvem Krymská republika. Ta žáda o vstup do Ruské federace jako její nový subjekt.

Krymský parlament vyhlásil nezávislý svrchovaný stát s názvem Krymská republika. Ta žáda o vstup do Ruské federace jako její nový subjekt.

Zákaz cest, zmrazení majetku

Mimořádný summit EU na počátku měsíce ohlásil přípravu "cílených opatření" v případě, že si Moskva a Kyjev rychle nesednou za jednací stůl a třeba s pomocí mezinárodních prostředníků se nepokusí domluvit mírovou cestou. To se však nestalo a EU k takovému kroku Moskvu dál vybízí.

Materiál o podobě chystaných evropských sankcí se novinářům podařilo získat už koncem minulého týdne. Hovoří o zákazu cest a zmrazení majetku těch lidí a jimi ovládaných firem, kteří jsou odpovědni za porušování suverenity a celistvosti Ukrajiny. Přílohou pak má být konkrétní seznam dotčených osob. O něm se do poslední chvíle diskutovalo. Podle diplomatů by na něm přibližně deset jmen mělo být z Ruské federace.

"Je podle mne jasné, že to nemohou být v žádném případě jenom politici Krymu, ale že do toho musí být zahrnuti i politici z Moskvy," vysvětlil český ministr.

Obyvatelé Krymu oslavují výsledek referenda o připojení k Rusku:

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!