Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zaorálek: Trest smrti v Turecku je za hranou. Přístupové rozhovory ale nesmíme ukončit

Svět

  11:04
BRUSEL - Evropská unie má ve vztahu s Tureckem limity a červené linie, což se týká například znovuzavedení trestu smrti, o kterém se v Turecku hovoří. Novinářům to v pondělí při příchodu na jednání ministrů zahraničí EU řekl český zástupce Lubomír Zaorálek. Přesto by podle něj bylo chybou už nyní ukončit přístupové rozhovory s touto zemí.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. foto: MAFRA - Dan Materna

„Ty přeci jenom představují základní páku, kterou dnes máme na Turecko,“ poznamenal ministr.

Dění v zemi po letním nepodařeném vojenském puči, rozsáhlá propouštění ze zaměstnání, zatýkání a zavírání části médií Evropská unie tvrdě kritizuje. Naposledy tak učinila minulý týden v pravidelné zprávě týkající se právě pokroku Turecka v přístupových rozhovorech.

Porušování svobody slova? To se u nás neděje, reaguje premiér Turecka na kritiku EU

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová v pondělí před ministerským jednáním připomněla, že otázku pokračování přístupových jednání bude řešit až jedna z dalších ministerských rad v prosinci.

„Dnes bude jedna z prvních příležitostí vyměnit si osobně názory na poslední dění v Turecku,“ uvedla ale také a zmínila právě otázku svobody slova či obnovenou diskusi o zavedení trestu smrti. Unie podle ní musí mít jednotnou pozici, ale také otevřené komunikační kanály jak k turecké vládě, tak i k opozici.

Český ministr zahraničí je přesvědčen, že udržení Turecka jako partnera pro EU je v zájmu obou stran, včetně například migrační dohody uzavřené na jaře. V jejím důsledku se výrazně snížily počty migrantů přicházejících z Turecka do Řecka, výměnou právě za obnovu přístupových jednání a finanční pomoc se zlepšováním situace uprchlíků ze Sýrie na tureckém území. Letní pokus o státní převrat v Turecku a následné tvrdé represe ale následně přispěly k ochlazení vztahů.

Pondělní ministerská diskuse se má v Bruselu zabývat možnostmi posílení evropských schopností v obraně a bezpečnosti či vztahy v rámci takzvaného Východního partnerství.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat