14. listopadu 2016 11:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zaorálek: Trest smrti v Turecku je za hranou. Přístupové rozhovory ale nesmíme ukončit

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | foto: MAFRA - Dan Materna

BRUSEL Evropská unie má ve vztahu s Tureckem limity a červené linie, což se týká například znovuzavedení trestu smrti, o kterém se v Turecku hovoří. Novinářům to v pondělí při příchodu na jednání ministrů zahraničí EU řekl český zástupce Lubomír Zaorálek. Přesto by podle něj bylo chybou už nyní ukončit přístupové rozhovory s touto zemí.

„Ty přeci jenom představují základní páku, kterou dnes máme na Turecko,“ poznamenal ministr.

Dění v zemi po letním nepodařeném vojenském puči, rozsáhlá propouštění ze zaměstnání, zatýkání a zavírání části médií Evropská unie tvrdě kritizuje. Naposledy tak učinila minulý týden v pravidelné zprávě týkající se právě pokroku Turecka v přístupových rozhovorech.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová v pondělí před ministerským jednáním připomněla, že otázku pokračování přístupových jednání bude řešit až jedna z dalších ministerských rad v prosinci.

„Dnes bude jedna z prvních příležitostí vyměnit si osobně názory na poslední dění v Turecku,“ uvedla ale také a zmínila právě otázku svobody slova či obnovenou diskusi o zavedení trestu smrti. Unie podle ní musí mít jednotnou pozici, ale také otevřené komunikační kanály jak k turecké vládě, tak i k opozici.

Český ministr zahraničí je přesvědčen, že udržení Turecka jako partnera pro EU je v zájmu obou stran, včetně například migrační dohody uzavřené na jaře. V jejím důsledku se výrazně snížily počty migrantů přicházejících z Turecka do Řecka, výměnou právě za obnovu přístupových jednání a finanční pomoc se zlepšováním situace uprchlíků ze Sýrie na tureckém území. Letní pokus o státní převrat v Turecku a následné tvrdé represe ale následně přispěly k ochlazení vztahů.

Pondělní ministerská diskuse se má v Bruselu zabývat možnostmi posílení evropských schopností v obraně a bezpečnosti či vztahy v rámci takzvaného Východního partnerství.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...