8. listopadu 2019 8:07, aktualizováno  11:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán zasáhlo zemětřesení, vyžádalo si nejméně šest mrtvých a přes 300 zraněných

Zavalené auto po zemětřesení ve vesnici Varankesh v íránské provincii Východní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zavalené auto po zemětřesení ve vesnici Varankesh v íránské provincii Východní... | foto: ČTK

Teherán Nejméně šest mrtvých a přes 300 zraněných si vyžádalo zemětřesení, které v noci na pátek zasáhlo severozápad Íránu. Oznámila to íránská agentura IRNA.

Zemětřesení podle upřesněné informace americké geologické služby USGS dosáhlo síly 5,8 stupně. Otřesy podle seizmologů z teheránské univerzity vycházely z hloubi osmi kilometrů, epicentrum se nacházelo přibližně 120 kilometrů od města Tabríz, správního střediska provincie Východní Ázerbájdžán. Země se třásla nejprve kolem 02:30 místního času, kdy střední Evropa měla půlnoc, pak následovaly čtyři další otřesy.Podle agentury AFP je už bilance mrtvých a zraněných konečná a z původně 345 lidí hospitalizovaných kvůli zranění jich v nemocnici zůstalo 17. Materiální škody nejsou velké, ale po hlavním otřesu následovalo až 60 menších, což mezi lidmi vyvolalo značnou paniku.

Íránská záchranná služba na místo vyslala své týmy i vrtulníky, personál nemocnic má pohotovost. „Bohužel přišlo o život šest lidí, 345 jich bylo zraněno,“ sdělil státní televizi šéf záchranné služby Pír Hosejn Kolívand.

Otřesy byly patrné v několika městech, podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) je pocítilo až 20 milionů lidí.

Místní obhlíží škodu po zemětřesení ve vesnici Varankesh.
Zavalené auto po zemětřesení ve vesnici Varankesh v íránské provincii Východní...

Zničeno bylo asi 40 domů a poškozeno 400 dalších. Místní televize uvedla, že příčinou většiny zranění byla panika, v níž lidé vybíhali z domů. Pod troskami zbořených stájí zahnulo přes 200 kusů dobytka.

Írán se nachází na několika liniích seizmických zlomů, zemětřesení jsou tam proto častá. Loni v listopadu zasáhlo západní Írán zemětřesení o síle 6,3 stupně. V důsledku katastrofy bylo zraněno více než 700 lidí. Předloni v listopadu zasáhlo západní Írán zemětřesení o síle 7,3 stupně. O život přišlo tehdy více než 600 lidí a 9000 dalších bylo zraněno. Nejhorší zemětřesení v tomto tisíciletí postihlo Írán v roce 2003, kdy na jihu zahynulo nejméně 26 000 lidí. Srovnáno se zemí tehdy bylo historické město Bám.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK/ÚDRŽBÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 26 000 - 35 000 Kč